Цената на природния газ на нидерландската борса TTF достигна нивото от малко под 73 евро за мегаватчас, или с 15% по-евтино спрямо предходната сесия. През целия месец декември суровината е поевтиняла с почти 50 на сто, сочи справка на сайта на борсата.
Успокоение на търговията донесе топлото време и пълните газохранилища - до около 83% от капацитета, според данните на Gas Infrastructure Europe (GIS). В допълнение се появи и вятър, който задвижи офшорните турбини и доведе до спестяване на газа, използван за производството на електроенергия.
Въпреки ниските цени в момента няма индикации, че товарите с втечнен газ се насочват към по-печеливши дестинации, като например Азия.
Топлото време е намалило потреблението на природен газ и у нас, коментира по-рано днес директорът на "Булгаргаз" Деница Златева. В някои дни през декември спадът е достигал до 20% на дневна база. По тази причина компанията е използвала по-малко газ от "Чирен" от планираното, а допълнително е извършвала виртуално нагнетяване и така балансира леко цената на суровината.
"Булгаргаз" нагнети основните количества газ в газохранилището през август и септември, когато цените бяха рекордни. Заради високата цена потреблението на газ намаля, а "Булгаргаз" нагнети излишните количества в "Чирен". Сега обаче газът в газохранилището е с висока цена. Именно това доведе до поскъпването на суровината през декември и накара "Булгаргаз" да заяви с 40% по-скъп газ за януари 2023 година.
По време на изслушване в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обаче Златева коментира, че рязкото поевтиняване на природния газ на TTF през този месец ще ограничи поскъпването - до около 28%, или под 190 лева за мегаватчас, спрямо очакваните малко над 204 лева за мегаватчас в началото на месеца.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 3 години Ой, ой, спомням си едни клипове които наши пропагандисти по телевизия пуснали, как Европа замерзнет...а что получилось?! Все по-дълбоко в нашу жопу влиза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Румен Радев и Гълъб Донев се справиха страхотно с газовата криза отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Превозвачите на газчицата колико кощат в Ганьовия микс чекаме Иван Иванов да каже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ocean shipping demand is traditionally measured in ton-miles: volumes multiplied by distance. So, heres a paradox: Ton-miles for liquefied natural gas shipping have fallen in 2022, because most cargoes from the U.S. are being pulled to war-stricken Europe instead of going longer-haul to Asia. And yet, LNG shipping spot rates have skyrocketed to Guinness Book levels of up to $500,000 per day.How is this possible? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години На ***,няците пак не им се сбъднаха прокобите...По това време, според това което пишеха преди няколко месеца, трябваше да зъзнем в тъмните студени домове ,пък бензина щеше да е 5-6 лева за литър, ако изобщо го имаше....Взех да ги съжалявам тез неудачници, тъй ще си умрат с отворени очи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар