В неделя (30 юни) Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши, че електроенергията за бита поскъпва средно за страната с 1,77%, докато парното и топлата вода поевтиняват с близо 8,5 на сто. Новите цени влизат в сила от понеделник (1 юли).
"Винаги, когато увеличенията не са големи, това е хубаво. През последната година цените на енергийните ресурси успокоиха ръста си. Това със сигурност е отбелязано в решението на КЕВР", обясни пред БНР Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Увеличението е по-малко и от нивото на инфлацията, отбеляза той. "Това е мярка, която да задържи инфлацията".
Включването отново в микса на ТЕЦ "Марица Изток-2" води до повишаване на средната цена на енергията за регулираните потребители, заяви Георгиев. "Ако не беше включена, може би цената щеше да е още по-ниска“.
Въпросът, според Георгиев, е доколко през административно определяне на цените може да се ребалансира секторът.
Той припомни, че либерализацията за крайните потребители беше отложена.
"В европейски мащаб на цените на енергията се гледа с още по-голямо внимание. Те са фактор за цялостната конкурентоспособност на икономиката", категоричен е Георгиев.
Деканът на Стопанския факултет на СУ прогнозира, че ще виждаме все повече мерки в Европа, при които има пряка намеса при определяне на цените на енергията.
"Те вече са доста по-динамични от това, което сме свикнали да виждаме през предишните години. Тази по-голяма несигурност плаши не само нашите политици, но и всички в ЕС“, изтъква Георгиев.
По думите му решението да се ограничи динамиката на цените, като не се либерализират за крайния потребител, може би е по-доброто, защото ще даде някаква стабилност.
Експертът отбеляза, че предстои избор на новия състав на Европейската комисия и нова обща политическа рамка.
"В нея чисто енергийните приоритети ще отстъпят на приоритети, свързани със запазване на европейската конкурентоспособност и развитието на индустриален потенциал", смята Георгиев.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 1 година До: onezero007 но да останат дебелите субсидии за въглищата ? :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ако се премахне данък въздух и се пуснат тецовете да се конкурират с молтаиците на свободния пазар развръзката ще е бърза. На 19 май се видя добре колко струват молтаиците отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogi ... за хубаво сме в единна мрежа и си помагаме , проблема е , че споделяме и лошите неща . когато се случи авария от такъв мащаб , оказва влияние и у нас . за съжаление , докато не оправят далекопровода , ще си свидетел на такива цени още месеци наред , и ще имаш удоволствието да злорадстваш . отделно и ние имаме авария на топлообменника на единият хилядник ... а такива събития в бъдеще ще зачестяват , все пак ти казваш , че глобалното затопляне носи позитиви , нали ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 8 Z"00", ... и както зелената пассмина чете евангелието!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogi ... колко пъти трябва да го водим този разговор ?! колко беше заплатата преди 6-7г ... ?! 1100-1200лв ... сега колко е ?! 2200лв . това първо !! второ , виж изтъргуваните обеми на свободният пазар на 700лв и на 260лв ... :))) ... виждаш ли неква разлика ?! трето . имаше голяма авария на високоволтов 400кВ далекопровод в Черна гора преди няколко дена . понеже няма глобално затопляне , се е запалил и оставил за часове Хърватия , Черна гора , Албания без ток ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 4 zelka"00", то тебе, природата достатъчно те е цензурирала :):):) та и нямаш нужда от лубриканти, нассираш до кръв и още даже искаш хихихихихихи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Ckъcaнa_Ушaнka ***= ССмешник отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: АлехуюЗелехую, :):):)***, тебе никой не те чете на сериозно:):):) Ама ти си действай де! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007 ... през (цензура) ми е дали меката китка ме чете или не ... :))) ... гледай си там цените на лубрикантите как се движат и не ме занимавай със съществото си ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Средна цена за днес, първи юли 2024 година,насред лято, 291.28 лв на мегаватчас...Преди 6-7 години 60 лв ми се виждаше висока цена...Довечера в периода 20-21 часа, 713.37 лв за мегаватчас...А някои,които понятие си нямат как работят пазарите на електроенергия, гледам,пак стават за смях... отговор Сигнализирай за неуместен коментар