"Булгаргаз" няма да може да поеме своите финансови ангажименти, ако договорът с Botas не бъде предоговорен. Това е посочило дружеството си в писмо до турската компания, с което иска разговори по подписания в началото на 2023 година договор, съобщи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в Народното събрание. "Булгаргаз" плаща по 486 хил. долара на ден за запазения капацитет, а до края на юни е използвал едва 15% от годишния резервиран капацитет.
По думите на Малинов през юни сумата за резервирания капацитет е била намалена с 12 млн. лева след договорки с турската страна, а през юли "Булгаргаз" е съобщил, че не може да покрие задълженията си.
Предсрочно прекратяване на договора с турската копания обаче би коствало 2 млрд. долара, които "Булгаргаз" трябва да изплати под формата на компенсации, коментираха депутати. Малинов потвърди отново, че договорът е много неизгоден за България и страната се опитва да продаде част от правата по него на трети страни.
Министърът отказа да даде подробности, защото са търговска тайна, но документацията ще бъде внесена в секретното деловодство на парламента. Малинов уточни още, че две компании от Молдова и Украйна са проявили интерес да участват в преговори, за да купят правото да ползват турските съоръжения. "Булгаргаз" е провел две тръжни процедури, на които са участвали други две компании с интерес към услугите на Botas.
В момента България води допълнителни преговори за намаляване на резервирания капацитет и на цената на получаваната услуга, промяна на ценообразуването и възможности за едностранно прекратяване, както и прехвърляне на правата на трети страни - в пълен обем. Все още не е приключила и проверката на Европейската комисия дали договорът отговаря на европейските изисквания, каза още Малинов.
Пред народните представители служебният министър съобщи, че плановете са Вертикалният газов коридор да бъде въведен в експлоатация през първото тримесечие на 2026 година. Всички процедури и обществени поръчки по него на българска територия са сключени, посочи още Малинов.
Той беше категоричен, че има осигурени достатъчно количество газ за новия зимен сезон - от договора за доставка от Азербайджан, газохранилището в Чирен, както и количества газ, които се съхраняват по силата на споразумението с турската Botas, които се съхраняват в Турция. По думите на Малинов над 2 млн. мегаватчаса газ на "Булгаргаз" се съхраняват от турската компания.
"Булгаргаз" вече не е единствен доставчик на природен газ, коментира още енергийният министър и допълни, че на пазара вече има 118 компании с лиценз за търговия с природен газ.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против


преди 1 година До: 0pk ... аналогов си !! папагалстваш и пишеш общи приказки без аналог във форума ... :))) ... определено не си дигитален !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Алехандро последно аналогов ли съм или безаналогов, избери си и кажи да си запиша. Все пак значи стачкуваха за нещо, не е като да не са стачкували? Съвсем ви се бъгна алгоритъма и твоя и на тоя след тебе с многоточията и чиповете от парални и бидета. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pk ... мизерабълите нали се преброихте на изборите колко сте ?! 80хил за понци схемата и 280хил за изззродите ... толкоз от 7млн ... над масква фъркали дронове с бум-бум ... тестват готовността на С400 и проверяват местоположението ... :))) ... а в чечня вече горят разни складове и ГСМ-и ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pkМа, ти, наистина си аналогов. Ти, присъствал ли си на протести, където стачква цялата страна в найнеудобни, празнични дни, и се стачкува седмици и месеци наред?! Спри да се излагаш, ясно е, че си с ограничено логическо мислене и асимилиране на елементарен текст. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pkКолхозник, ти наистина си безаналогов - производителите на слънчева енергия, и то малките производители, протестираха срещу огромната такса пренос, която при тях се явява равна на това, което за месец получават за произведената, такава. Целта е - да напуснат пазара, ама тези работи няма ак да ги знаеш. "Трактористите" всички знаем защо стачкуват всяка година х два пъти - последният път - че стискаха зърното, цените да скочат още, пък те паднаха с 30%. Полицаите пък били стачкували?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Алехандро айде и другия евроатлантист се включва мощно с три поредни матряла. В държавата на тарикатите управлявана изключително от путинофили, всички сме бедни по статистика, но богати в действителност! Онзи ден не стачкуваха "соларкаджиите", а по-онзи ден не стачкуваха "трактористите". Преди това не стачкуваха полицаите, щото заплатите им стигат и са доволни. Чакаме сега поредния трашн от руски рубли, които фалиралия газпром ще ни изплати, за да продължим да живеем с песен на уста, нале?:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pkКолхозник, ние плащахме милиони на руските крадци. Дори "Газпром" е пред фалит, кво остава за Булгаргаз, управляван от путинофили! "Булгаргащ" ще се закрепи, като свърши делото за 400 милки в долари към газпромчето. Да се надяваме, че ще могат да ги платят... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pkКолхозник - никой в България не се оплаква, никой не стачкува, и то, въпреки, че по документи сме най-бедни в ЕС. Хората са богати, доходите и пенсиите скочиха рязко, не ги бърка хората - по пътищата не може да се размине. И, за теб, колхозник, дизела е 2.60, *** не сте от ората, които ще харчат 3 кинта за премиум гориво! Осветен *** си, и доказан лъжец, чяда се защо модерацията не ти обръща "вниманието", което си заслужил отдавна!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Уважаеми Елена и Деляна, някоя от Вас, няма ли да вземе микрофона, да опита да стигне до наш ***, и да му зададе 2-3 що-годе неудобни въпроса!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: zelka007 по каква точно расийка съм мучал я уточни? Ежедневно пропагандирам връщане на българия към азиатските и корени? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар