Санкциите срещу енергоресурсите от Русия трябва да бъдат преразгледани, за да бъдат намалени цените, които плаща Европейският съюз (ЕС) за енергийни продукти, смята премиерът на Унгария Виктор Орбан. Пред унгарското национално радио той коментира, че високите цени на енергийните продукти намаляват конкурентоспособността на ЕС и по тази причина и ограниченията трябва да бъдат преосмислени, посочва Ройтерс.
"При сегашната политика на санкции цените на енергийните продукти не могат да станат по-ниски", смята още унгарският премиер, сочен за един от най-близките съюзници на руския президент Владимир Путин в Европа. От началото на войната в Украйна Унгария се противопоставя на всякакви санкции срещу Русия и блокира множество мерки в подкрепа на Украйна.
След дълги спорове ЕС въведе първите санкции срещу руския петрол в края на декември 2022 година. От Брюксел се мотивираха, че приходите от търговията с петрол се използват от Кремъл за финансиране на военните действия в Украйна.
Унгария в момента е ротационен председател на ЕС. Според източници на Bloomberg Брюксел подготва нов пакет със санкции срещу Москва, в който ще има мерки за ограничаване на опасното движение на петролни танкери, но текстовете ще бъдат представени едва през януари 2025 година, когато председател на общността ще бъде Полша.
Със своето решение ЕС забрани вноса на петрол и петролни продукти, оставяйки възможност само на няколко държави - Унгария, Словакия и Чехия, както и на България да продължат да купуват руския петрол до края на 2024 година. Забрана за внос на петрол и петролни продукти наложиха още и Великобритания и САЩ, а страните от ЕС и Г-7 наложиха таван върху цената на петрола от Русия до 60 долара за барел.
Противно на много коментари ЕС не налага санкции срещу вноса на руски природен газ. През април 2022 година "Газпром" поиска едностранна промяна в начина на плащане (в рубли). Няколко държави, сред които и България, отказаха да се съобразят с това искане и това доведе до спиране на доставките от руска страна. Арбитражни съдилища вече се произнесоха в полза на европейски компании, които поискаха компенсации заради нарушените доставки през 2022 година.
Последното подобно решение е по иск на OMV, един от най-старите партньори на "Газпром" в Европа. Австрийската компания посочи, че очаква в отговор Русия да прекрати доставките по договора им, който изтича през 2040 година. Това не притеснява OMV, които съобщиха, че вече имат алтернативи на руския газ, от който Австрия съвсем доскоро зависеше за над 80% от доставките си.
Междувременно "Газпром", който загуби основния си пазар, отчете първата си загуба за последните 24 години през 2023 година.
За разлика от другите държави в ЕС Унгария не прави опити за намаляване на зависимостта си от Русия, а напротив - сключва договори за допълнителни количества природен газ от "Газпром". По-голямата част от газа се транзитира през територията на България.
Унгария продължава да купува и почти изцяло петрола, който потребява, от Русия.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“


преди 1 година К***** на путин пак реве по поръчение. А и май има притеснение за наближаващите избори в Унгария. Може и да му изстине мястото и Унгария да избере проевропейсската си опозиция. Все даван за пример от местните ***, угодно заобикалят проблемите на Унгария - инфлация, минимална работна МРЗ, СРЗ, *** договори със ссср, хващане за плаците пред жужето.Види му се края. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година орбан е още по-аналогов лъжец дори и от форумните русороб мюрета - той нали си ползва руски горива, нефт, газ, и Унгария вместо да процъфтява, е вече на дъното в ЕС - и по доходи, и по инфлация, и по сриваща се валута! Хахахахахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: пръдко: Опс, прошка - карай нататък, не се притеснявай, никой не го е прочел. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Опс грешка ... :))) ... унгарският не ми е роден език. И там цената е 90лв за МВт/ч, а не 250. Гледал съм цена за електричество. Все пак при нас е по-ниска! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Аз не знам що орбанЪт риве за природният газ? Требе да е щастлив, получава истински православен газ! Са верно, че е малко резлив, ама това е цената на мъжжжките ръкостискания и прегръдки с търсеният от Международният съд в Хага за системни престъпления срещу човечеството. Газови борси: Унгария - 250лв за МВт/ч, България - 80лв за МВт/ч, Нидерландия TTF - 90лв за МВт/ч, Испания - 90лв за МВт/ч. Очевадно е кой се е нахендрил, както би описал фактите тиквеника007 с неговият речников запас ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: гъбко знам, нали това му обяснявам на тиквата, че той отново се е влюбил в някви с големи топки! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khao Къф фронт, тоя спи в бункер пазен от 10 ПВОта ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007 ясно ни е кой е другия .. другаря Путин!... ама от кога му пораснаха топки на тоя малък гнооом, та той не смее да приближи до фронта! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *Орбан иска преразглеждане на санкциите срещу Русия, за да спаднат енергийните цени* - Те и други искат, ама не смеят още да си кажат. Трябват топпки, а това не влиза в сегашните европейски ценности. Но, както е казал мъдрият грък Хераклит, * Панта рей, панта хорей*. *Няма да е все така*, пък се пееше в една песен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар