Франция присъедини ядрения реактор „Фламанвил-3“ към електропреносната си мрежа, съобщи френската държавна енергийна компания Électricité de France (EDF), цитирана от Ройтерс. Агенцията отбеляза, че това е първи подобен случай в западноевропейската страна за последните 25 години.
Реакторът, който беше включен през септември преди да бъде свързан към електропреносната мрежа, е въведен в експлоатация 12 години след първоначалните срокове и на цена от около 13 млрд. евро – четири пъти над първоначално предвидения бюджет.
„Екипите на EDF постигнаха първото свързване на реактора с вода под налягане на „Фламанвил“ към националната мрежа в 11:48 часа местно време. Реакторът вече генерира електричество“, съобщи компанията в изявление.
Реакторът „Фламанвил-3“ е най-големият във Франция с мощност от 1,6 гигавата и един от най-големите на света.
Той е първият, свързан с френската електропреносна мрежа след „Сиво́-2“ през 1999 г. EDF планира да построи други шест реактора, за да изпълни поетия от президента на Франция Еманюел Макрон през 2022 г. ангажимент за изпълнение на плановете за енергиен преход, макар и да остават въпросителни около средствата и сроковете на новите проекти.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година Повече от половината електроевергия във Франция се генерира от АЕЦ. Ами ако гръмнат всичките изведнъж? За някои серни мозъци това е напълно възможно. Само че АЕЦ във Франция нямат нищо общо със световния "лидер" WH, дето ни пробутва чуждо атомно гориво като свое. Срещу прилична надценка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: sssaaa Ако некой ден, недай се боже гръмне, тогава че се види дали ще оцвети пейзажа в зелено.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Форумната Евроатлантическа Джeндъpckа Зелка, познат като местния Гъбар, Александрович и още 5-6 Ника във форума веднага да се изходи по този Недемократичен акт на Франция. Сега последно това Зелена енергия ли е или не? Може и някой друг из тройната коалиция да се изходи, например xaхaвия иддиoт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар