Цената на природния газ рязко се понижава на европейските пазари на фона на обещанията за смекчаване на правилата за газовите резерви за следващата зима. В понеделник (10 февруари) търговията на нидерландската платформа TTF приключи при цена от над 58 евро за мегаватчас - ниво, което не е регистрирано за последните две години.
Медийни публикации сочеха, че това развитие на нещата притеснява Брюксел и се готви таван на цената на газа. Източници на Ройтерс обаче обясниха, че не става дума за таван, а за отстъпки по отношение на регламента за задължителните резерви от газ - в обем на най-малко 90% от капацитета на газохранилищата към 1 ноември.
Студената зима в Европа и спреният транзит на руски газ през Украйна доведоха до по-голямо черпене от газохранилищата. Съответно и в Европа очакват, че ще е необходим повече газ, за да бъдат изпълнени целите на ЕК.
Според оценките на Bloomberg ако зимата приключи с газохранилища пълни до 30-35%, то на ЕС ще са му нужни към 70 млрд. куб. метра газ, за да ги напълни отново до 90% от капацитета им. В момента европейските газохранилища са пълни на 47% от капацитета си, сочат данните на Gas Infrastructure Europe (GIE).
Това, заедно с другите фактори - нови студени вълни и напрежение около доставките, доведе до високите цени. Анализатори коментираха пред Bloomberg, че повишението е и спекулативно, защото търговците чакат газовите компании да купуват при каквато и да е цена заради регламентите.
Германското Министерство на икономиката обаче потвърди, че има поет ангажимент от ЕК да преразгледа изискванията за запасите. При това положение в четвъртък (13 февруари) цената на природния газ се понижи с 9%, което е най-рязкото понижение в дневната търговия от януари 2024 година насам.
Седмицата вероятно ще запише още по-значимо поевтиняване - търговията в обедната сесия в петък на TTF се движи около нивото от 49 евро за мегаватчас, или понижение от 15 на сто. Влияние оказват и надеждите за мир в Украйна, които донесе телефонният разговор между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин.


Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Сушата в Европа застрашава есенната сеитба и реколтата догодина
Великобритания затяга контрола върху отбранителните доставки след проблем с Китай
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Този кемпер разполага не с едно или две, а с пет легла!
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Лудогорец продължава без грешка, Ботев (Пловдив) падна в Разград
Пламъци край бреговете на гръцкия остров Скирос, пожарът наложи превантивни евакуации (ВИДЕО)
България със сребро в отборната надпревара на Световното по художествена гимнастика
Милан разби Манчестър Юнайтед след зрелищен обрат
На кой пръст се носят пръстените за късмет и успех
преди 1 година До: aldy обаче по няква неизвестна причина магаданския университет, е открил че хората бягат от "нормалните" към "ненормалните" страни... ти да видиш... :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Да де, ама в нормалните страни газът се доставя по дългосрочни договори, а не по спотови цени от разни съмнителни борси. Затова там няма да прочетете такива "радостни новини". отговор Сигнализирай за неуместен коментар