Френски съд е признал решението на арбитражния съд в Хага, с което се постановява изплащането на компенсация от 5 млрд. долара на украинската "Нафтогаз" заради незаконно иззетите газови съоръжения, разположени на Крим, съобщиха от украинската компаия.
Полуостровът беше незаконно анексиран от Русия през 2014 година.
С това решение френската държва ще позволи блокиране на активи на "Газпром" на стойност 120 млн. евро. Това е първа стъпка към принудително изплащане на наложената санкция, се казва още в съобщение на украинската компания.
Русия отказва да се съобрази с решението на арбитражния съд и обжалва отсъждането пред Върховний съд на Нидерландия, който обаче потвърди постановлението на арбитража. Заради нежеланието на "Газпром" да плати иска, "Нафтогаз" започна "събирателна кампания", чиято цел е да се гарантира изпълнението на съдебното решение в държави, в които руския газов гигант има активи.
Френският съд не е съобщил официално за своята присъда, а "Газпром" отказва коментар, посочва Ройтерс. "Нафтогаз" има международни кредитори и спазва определени стандарти за съобщаване на информация, която може да повлияе върху пазарите и решения на нейните кредитори.
Ройтерс припомня още, че през април 2023 година арбитражният съд в Хага постанови, че активите на "Нафтогаз", сред които и газохранилище, са незаконно иззети. Компенсацията за Украйна е в размер на 5 млрд. долара.
Украйна заведе дело срещу "Газпром" още през 2016 година.
преди 3 седмици Държавните служители ги пуснаха в почивка/отпуска --> ТролБотовете зачезнаха! Еeегати спокойствието :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Някой си търси белята със свещ? С пачка свещи!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Нерде Крим, нерде Франция? Някой си търси белята със свещ. Накрая да не му я воврат на "едно място"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар