Фондация BCause обяви първите 28 одобрени проекта по грантовия компонент на програмата „Капка по капка“, насочена към подобряване на достъпа до питейна вода и хигиенни условия в България. С общ бюджет от 500 хил. лева, инициативата ще обхване 17 области и ще засегне живота на над 256 хил. души.
„Проектите бяха много и разнообразни, което затрудни експертите и журито“, сподели Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause. „Поздравяваме и одобрените, и тези, които, надявам се, днес само отлагаме за следващото издание на „Капка по капка“.
Програмата, финансирана от JTI Global WASH Initiative в партньорство с Фондация BCause и JTI България, подкрепя проекти на неправителствени организации и общини, които предлагат устойчиви решения за водоснабдяване. Сред одобрените инициативи са:
- Ремонт и изграждане на обществени чешми в различни населени места.
- Разработване на нови водоизточници, включително сондажи и кладенци.
- Образователни кампании за отговорно потребление на вода и опазване на водните ресурси.
„С „Капка по капка“ искаме да постигнем реални резултати там и осезаема промяна там, където е най-нужно. Вярваме, че когато обединим усилия с местните общности, можем да направим водата по-достъпна за всички“, коментира Ма́ртон Патаки, управител на JTI България.
Журито, съставено от експерти в областта на водоснабдяването и представители на гражданския сектор, е оценило 104 кандидатури. Сред тях са проекти на читалища, местни инициативни групи и общински администрации.
На 12 юни на среща в Столичната библиотека организациите, одобрени за финансиране от грантовата програма "Капка по капка", се запознаха с Фондация BCause, дарителите от JTI и помежду си. Участниците потвърдиха огромната нужда от програми като „Капка по капка“, които дават възможност на местните организации и власти сами да подобрят достъпа на хората до питейна вода. 13 неправителствени организации и 15 общини и кметства получават подкрепата на Global WASH на JTI.
Програмата ще продължи до 2027 г., като следващите кръгове на кандидатстване ще бъдат обявени през следващите години. Повече информация можете да намерите на официалния сайт на програмата: kapka.bcause.bg.
JTI, част от JT Group of Companies, е водеща международна тютюнева компания, чиито продукти се продават в над 130 държави. Компанията е глобален собственик на Winston и Camel – съответно втората и третата най-продавани марки цигари в света. Сред другите ѝ водещи марки са MEVIUS и LD, а в България – Sobranie. JTI е също така ключов играч в сегмента на продуктите с потенциал за намален риск с марката Ploom, вейп устройствата Logic и никотиновите паучове Nordic Spirit. Със седалище в Женева, Швейцария, компанията има над 46 хил. служители и за единадесета поредна година получава престижното отличие Global Top Employer през 2025 г. Повече информация ще откриете на www.jti.com.
Стартирала през декември 2019 г., глобалната инициатива JTI’s global WASH initiative има за цел да подобри достъпа до чиста вода, санитарни условия и хигиена на един милион души до 2025 г. До момента инициативата е достигнала до над 900 хил. души в десет страни, като продължава усилията за достигане до още общности.
Фондация BCause е експертна организация с 30-годишен опит на национално и международно ниво. Насърчава хора, организации и общности да преобразяват живота, като развива дарителството и социалните инвестиции.


Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Интер със златен дубъл - и Купата на Италия към Скудетото
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут