Японският премиер Шигеру Ишиба обяви днес голяма промяна в политиката си за ориза – от ограничаване на производството към неговото увеличаване, тъй като Япония продължава да се затруднява да се справи с недостига и свързаните с него високи цени, предаде Киодо.
Островната страна вече отмени изричната си политика за намаляване на производството на ориз, с която насърчаваше фермерите да не обработват някои оризови полета. Тя изплащаше субсидии на фермери, които отглеждат други култури, за да контролира общото производство на ориз и да създаде ценова стабилност.
Членовете на кабинета са обсъдили факторите, допринасящи за неотдавнашното увеличение на цените и са се опитали да разработят по-ефективни решения.
Промяната отразява едно от заключенията на правителствената комисия, че производството на ориз не е успяло да задоволи нарастващото търсене, отчасти поради ръста на чуждестранния туризъм. Очаква се правителството да предприеме стъпки за по-добро използване на изоставените земеделски земи и да помогне на фермерите да разширят каналите си за продажби, според информирани източници. Япония се стреми също да увеличи износа на ориз като част от по-мащабните си усилия за износ на повече японски селскостопански продукти.
След като през лятото на 2024 г. Япония се сблъска с недостиг на ориз, довел до паническо изкупуване и рязък скок в цените на дребно, правителството предприе мерки за овладяване на ситуацията чрез освобождаване на значителни количества от държавните си резерви, съхранявани за извънредни случаи.
Ако в идните месеци се постигне успешно увеличение на производството, опасенията може да се задълбочат. Земеделски производители вече изразяват тревога, че евентуално трайно поевтиняване на ориза ще доведе до неустойчиви доходи и ще подкопае мотивацията за отглеждане на културата, която остава основен елемент в японското земеделие и хранителна култура.
Неотдавнашното пускане на пазара на множество партиди държавен ориз помогна за овладяване на цените, но също така накара губернаторите на префектурите да предупредят за потенциално свръхпредлагане и прекомерния натиск за намаляване на цените.
Цените на дребно на ориза, които по-рано надхвърляха 4000 йени (27 долара) за 5 килограма, спаднаха до 3467 йени през седмицата до 27 юли. Нивото все още е над това от предходната година.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас