Хотелиерският бизнес в България отчита силни резултати през април, записвайки ръст в броя на нощувките и приходите от тях, както и увеличение на пренощувалите лица. Това се вижда от данните на Националния статистически институт (НСИ), разпространени днес.
Хотелите в страната продължават да повишават приходите си в началото на пролетта. Постъпленията от нощувки се увеличават със 17,5% спрямо същия месец на предходната година и достигат 100 млн. лв., като 61 млн. лв. са от български, а 39 млн. лв. - от чужди граждани.
През втория пролетен месец общият брой на нощувките е малко над един милион, или с 6,2% повече в сравнение с година по-рано. Българите са реализирали 718 хил. нощувки, а чужденците - 357 хил. нощувки.
В местата за настаняване от по-високия клас (с 4 и 5 звезди) са реализирани 76,5% от общия брой нощувки на чужди и 46,1% на български граждани. В 3-звездните хотели са осъществени 14,7% от нощувките на чужди и 25,2% - на български граждани, докато в тези с 1 и 2 звезди те са съответно 8,8 и 28,7%
Броят на пренощувалите се увеличава с 5,4% на годишна база и надхвърля 507 хил., като е отчетено увеличение при чуждите граждани - с 23,1%, и намаление при българските - с 0,8%. Нощувалите български граждани са 353 хил. и са реализирали средно по две нощувки. Чуждите граждани са 154 хил. със средно 2,3 нощувки, като 76% от тях са пребивавали в местата за настаняване с 4 и 5 звезди.
Източник: НСИ
През април в страната са функционирали 2362 обекта с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване, със 73 хил. стаи и 155 хил. легла в тях. В сравнение със същия месец на предходната година броят на местата за настаняване се увеличава с 4,2%, а на леглата в тях - с 8,4%.
Общата заетост на леглата е 23,6%, като намалява с 1,1 процентни пункта в сравнение с година по-рано. Най-висока е заетостта на леглата в местата за настаняване с 4 и 5 звезди – 28,1%, следват тези с 3 звезди - 24%, и с 1 и 2 звезди – 16,6 на сто.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат