В разгара на ски сезона през януари хотелиерите в България записват добри резултати, като регистрират ръст в заетостта, в приходите от нощувки и в броя на пренощувалите. Като цяло положителните тенденции за сектора обещават успешен зимен сезон, става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ).
През първия месец на 2025 г. приходите от нощувки се увеличават с 24% спрямо същия месец на предходната година и достигат 112 млн. лв., като 60 млн. лв. са от български, а 52 млн. лв. - от чужди граждани.
Общият брой на нощувките е 1,135 милиона, или с 10,2% повече в сравнение с година по-рано. Българите са реализирали 649 хил. нощувки, а чужденците – над 486 хиляди нощувки.
В местата за настаняване от високия клас (4 и 5 звезди) са реализирани 80,7% от общия брой нощувки на чужди и 48,5% - на български граждани. В 3-звездните са осъществени 14,7% от нощувките на чужди и 25,7% - на български граждани, докато в 1 и 2 звезди те са съответно 4,6 и 25,8%
Броят на пренощувалите лица се увеличава с 12,7% в сравнение със същия месец на 2024 г. и достига 487 хил., като е отчетено увеличение както при чужденците - с 19,5%, така и при българите - с 9,4%. Нощувалите български граждани са 318 хил. и са реализирали средно по 2 нощувки. Чуждите граждани са 168 хил. със средно 2,9 нощувки, като 80% от тях са пребивавали в местата за настаняване с 4 и 5 звезди.
Общата заетост на леглата е 28,2%, като се увеличава с 2 процентни пункта в сравнение с година по-рано. Най-висока е заетостта на леглата в местата за настаняване с 4 и 5 звезди – 40,9%, следват тези с 3 звезди - 24%, и с 1 и 2 звезди – 14,5%
През януари 2025 г. в страната са функционирали 2182 обекта с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване с 64,2 хил. стаи и 133 хил. легла в тях. В сравнение със същия месец на предходната година броят на местата за настаняване се увеличава с 0,5%, а на леглата в тях - с 3,7%.
Приходи от нощувки в местата за настаняване по месеци
Източник: НСИ
Въпреки увеличението средно с около 10% на цените на нощувките през миналата година хотелското настаняване в България остава сред най-бюджетните в цяла Европа, показват резултатите от ежегодното национално допитване за бизнес климата в хотелския бранш през 2024 г., проведено от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE).
Над половината (60%) от хотелиерите в България планират да увеличат с до 10% цените на нощувките през тази година.


Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента