IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

България ще е домакин на престижното спортно събитие Giro d'Italia 2026

"Обиколката на Италия" поставя страната ни на световната карта на туризма, каза Мирослав Боршош

13:00 | 06.08.25 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития - Giro d'Italia ("Обиколката на Италия"), през 2026 г., съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош на съвместен брифинг с министъра на спорта Иван Пешев в Министерския съвет.

Днес правителството подкрепи предложението на двете министерства да се финализират преговорите за домакинство на това престижно спортно събитие, посочи Боршош. В преговорите България се е преборила в конкуренция с още няколко държави.

"Това е събитие, което променя държавата, която е домакин на старта", каза министърът на туризма. "Обиколката на Италия" поставя страната ни на световната карта на туризма и прави България разпознаваема дестинация, добави министърът. По думите му допълнителните ползи от това събитие за имиджа на България са огромни.  

"Обиколката на Италия" в България ще се състои през 2026 г., ще включва десетки общини, което е изключително за тяхното развитие, каза още Мирослав Боршош. Страната ни ще приеме три от общо 21 етапа, включително 'Grande Partenza" - т. нар. старт на "Обиколката на Италия". 

Датите и маршрутите ще станат ясни по-късно, както и бюджетът, съобщи още Боршош.

Giro d’Italia е едно от малкото спортни събития  в света, провеждащи се на открито, които позволяват на милиони хора да изпитат тръпката от спорта и едновременно да открият и да се насладят на красотата на градовете и пейзажите по трасето. Събитието има над 100-годишна история и съчетава спорт, култура и туризъм, създавайки трайно и положително въздействие за страните домакини както в краткосрочен, така и в дългосрочен план, посочва се в решението на кабинета.

Чрез домакинство на подобни международни събития България има възможност не само да привлече туристи, но и да утвърди своя бранд като целогодишна, разнообразна и конкурентна туристическа дестинация на световната карта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:15 | 06.08.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Туризъм виж още

Коментари

Финанси виж още