През 2023 г. близо половината (49,1%) от учените и инженерите в България са били жени, като този дял е третият най-висок в ЕС, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
По този показател страната ни отстъпва само на Дания (50,8%) и Испания (50%), показва статистиката. След България се нареждат Латвия и Ирландия с по 49%.
На обратния полюс, жените са най-слабо представени сред учените и инженерите в Унгария (30,7%), следвана от Финландия с (31,4%), Италия (34,1%), Словакия и Малта (по 34,3%).
Графика: Евростат
През 2023 г. в ЕС е имало 7,7 млн. жени учени и инженери, с 381 200 повече спрямо 2022 г.
В Северна и Югоизточна България жените учени и инженери са повече от мъжете (54,4%), сочи статистиката на Евростат по региони. Това се отнася и за четири области в Испания и две в Португалия, както и в райони на Полша, Швеция, Дания и Франция.
Същевременно германската провинция Баден-Вюртемберг (30,8%) и Южна Италия (30,6%) са сред тези с най-ниско представителство на жените сред учените и инженерите.
Данните на Евростат са публикувани по повод на Международния ден на жените и момичетата в науката, отбелязван на 11 февруари.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера