До 4 млн. души може да потърсят убежище в други страни „през идните седмици“ заради войната в Украйна. За това предупредиха от ООН.
Броят на очакваните бежанци е с 300% повече от по-ранните прогнози на Европейския съюз за около 1 млн. души. За страна с население от около 44 млн. това ще означава напускане на около 9% от него, съобщава Bloomberg.
„Работил съм с бежански кризи почти 40 години и рядко съм виждал толкова невероятно бързо изселване на хора“, коментира Филипо Гранди, върховен представител за бежанците на ООН, който направи прогнозата.
Според данни на Гранди досега около 677 хил. украинци са напуснали страната. Унгария, Полша, Румъния и Словакия обявиха, че се подготвят да приемат хора на своя територия.
Той съобщи, че досега ООН е получила най-малко 40 млн. долара дарения от частни компании и граждани през последните дни. Във вторник организацията започна кампания за набирането на 1,1 млрд. долара в помощ на украинците, останали в страната, както и допълнителни 551 млн. долара за техните сънародници, които са я напуснали.
Представители на Великобритания и САЩ заявиха на Съвета по сигурността в понеделник, че страните им са отделили всяка по допълнителни 54 млн. долара, а Норвегия – 226 млн. долара. Индия се ангажира с предоставяне на медицинска помощ, а Албания потвърди, че е готова да приема бежанци.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш благодари във вторник на страните, които приемат украинци.
„Важно е, че тази солидарност е предоставена без дискриминация на база раса, религия или националност“, посочи той.
В понеделник Airbnb Inc. съобщи, че предоставя безплатно краткосрочно настаняване на до 100 хил. бежанци. Компанията посочи в изявление, че е предложила помощ на властите в Полша, Румъния, Германия и Унгария.
В САЩ пък група сенатори изпратиха писмо до президента Джо Байдън с искане на украинците със статут на временно пребиваване да могат да останат по-дълго в страната, за да не се налага да се връщат у дома.


ЦСКА се докопа до плейоф в Лига Европа след драматичен мач с Макаби
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
След 8 години: Германец успя да си върне конфискуван от полицията Golf
Земеделец откри 500-килограмова неизбухнала бомба в двора си
Мощна експлозия в завод за боеприпаси край Рим
Бащата на Михаела: Посегнеш ли й - ще ти откъсна ръцете и ще ти изтръгна езика! Бог прощава - аз не!
Александра Начева донесе втори бронз от европейското по атлетика
преди 4 години зелени сертификати ....? или той ковида сега не работи ... как Путин за два дни излекува светра от ковида ... направо си е за Нобелова награда ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мдаа, очаква ни невероятна по мащаб бежанска криза, спрямо която няколкото хиляди бежанци пуснати от Лукашено ще изглеждат като песъчинка на плажа. Задавам си въпроса, ако след падането на Киев, западняците продължат да подхвърлят дръвца в огъня, подкрепяйки съпротивата на украинците в западните им територии, а руснаците решат че след като така и така са започнали, трябва да се разходят до Львов, то колко още бежанци ще влязат в ЕС и дали това няма да доведе до колапс на някои европески институции? отговор Сигнализирай за неуместен коментар