IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рубли за газ: Валутен трик или прелюдия към спиране на доставките?

Прекъсването на износа на газ едва ли би допринесло за подобряване на и без това тежката прогноза за руската икономика

18:46 | 25.03.22 г. 56
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Средносрочното въздействие на вероятното изтичане на мозъци на млади образовани руснаци и липсата на чуждестранни инвестиции може да навреди на потенциала за растеж на Русия за години напред.<em> Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Средносрочното въздействие на вероятното изтичане на мозъци на млади образовани руснаци и липсата на чуждестранни инвестиции може да навреди на потенциала за растеж на Русия за години напред. Снимка: архив Ройтерс

Европа вероятно ще плати с рецесия икономическата война с Русия заради конфликта в Украйна. След месец война и ответни западни санкции срещу политици, олигарси, бизнеси и централната банка на Русия тази седмица Москва поиска „недружелюбните“ нации да плащат за газа си в рубли, а не в долари или евро.

Повечето банкери и икономисти все още се чудят как би сработило това и какъв би бил смисълът за страна, за която износът на енергоносители е един от последните ѝ останали източници на крайно необходима чуждестранна валута, пише Ройтерс.

Някои смятат, че това е просто изкуствен начин за поддържане на рублата чрез принудително чуждестранно търсене, което непряко насочва твърди пари обратно към санкционирана централна банка - крайният доставчик на рубли. Така Кремъл се надява да предотврати инфлационен срив, който вече изтри една трета от стойността на валутата тази година.

Други виждат това решение като договорно минно поле и вероятно уловка за усложняване на плащанията, като същевременно се оказва натиск върху европейските вносители на газ, които са най-зависими от Русия - като Германия, Австрия, Унгария и Словакия.

Възможно е и това да е заплаха за предотвратяване на евентуално петролно ембарго на ЕС.

Мнозина се опасяват обаче, че това е претекст за пълно спиране на доставките на газ, ако европейските нации откажат да плащат в рубли - а лидерите на страните от ЕС на срещата си в Брюксел тази седмица настояха, че няма да го направят.

В петък ЕС и САЩ се договориха да увеличат щатските доставки на втечнен природен газ за Европа.

За главния европейски икономист на Barclays Силвия Арданя няма съмнение какво ще се случи по-нататък в този случай. „Ако ми кажете, че доставките на руски газ утре са напълно прекратени, тогава определено ще има рецесия – не само тази година, но и през следващата“, казва тя.

Арданя вече понижи прогнозата си за растеж в еврозоната тази година с 1,7 процентни пункта до 2,4% заради войната в Украйна и последиците от нея. Тя предупреждава, че през второто тримесечие растежът почти ще спре.

Тя не очаква обаче Европейската централна банка (ЕЦБ) да повишава лихвените проценти тази година.

Арданя подчертава, че 10% спад на общите доставки на газ за индустриите в ЕС ще намали брутната добавена стойност с около 0,7 процентни пункта през следващите тримесечия. Този удар дори не отчита вероятния допълнителен скок на цените на газа и петрола, до който вероятно ще се стигне. Цените им вече нараснаха значително през последната година.

По-рано този месец ЕС очерта плановете си да намали зависимостта си от руски газ с две трети тази година и да сложи край на зависимостта си от доставките на руски горива преди 2030 г.

Отделните държави в ЕС са в различна степен зависими от руските доставки на газ и петрол. Руският газ представлява 8% от брутното енергийно потребление в ЕС и еврозоната, но е до 25% в Унгария, почти 15% в Германия и Италия и само 2% във Франция.

Ефектите върху доверието на домакинствата или бизнеса се компенсират частично от инерцията зад повторното отваряне са икономиката след пандемията и относително здравите пазари на труда.

Без съмнение Европа ще трябва да направи болезнени избори. Това обаче има и потенциални дългосрочни положителни страни, не на последно място в нейната по-голяма сплотеност по отношение на енергийната сигурност и отбрана, фискалната подкрепа и по-честото заемане за бъдещи инвестиции.

„Това ще отнеме време и е малко вероятно да промени икономическите перспективи за 2022 г.“, смятат от Barclays. „Продължаващата война по границите на ЕС, може би дори повече от европейската дългова криза и пандемията, може да даде тласък за по-нататъшна европейска интеграция“, допълват от банката.

А за Русия? Продажбата на газ в рубли може да бъде удар за международната платежна система, доминирана в долари и евро, но прекъсването на износа на газ едва ли би допринесло за подобряване на и без това тежката прогноза за нейната икономика.

Бенджамин Хилгенсток и Елина Рибакова от Института за международни финанси очакват ефектът от войната, санкциите и „самосанкционирането“ на световния бизнес, избягващ порицанието, да доведе до свиване на брутния вътрешен продукт (БВП) на Русия с 15% през 2022 г. и още 3% през следващата година – почти заличавайки 15 години растеж.

Според тях средносрочното въздействие на вероятното изтичане на мозъци на млади образовани руснаци и липсата на чуждестранни инвестиции може да навреди на потенциала за растеж на страната за години напред.

Ако прогнозите за свиването на руската икономика се сбъднат, то тя ще отчете понижение и от 11-та в света ще стане 19-та още в края на тази година – страна със 144 млн. души население и БВП, приблизително равен на този на Нидерландия, страна с население от 17 млн. души.

Всеки губи във войната, но някои много повече от други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

36
rate up comment 2 rate down comment 4
Crux
преди 2 години
"Идеята" на Путята е пределно ясна - т. нар. "неприятелски" страни купуват рубли от руската централна банка по какъвто курс им кажат и после с тези рубли купуват газ и наеф - на каквито цени им кажат.Естествено, че няма как да стане. Което просто означава,че доставките спират,с което спира и последният приход в твърда валута за Путята. И след това пътят до гладните бунтове е много, много кратък. Скоро Путята ще се люшка на Червения площад на метър от земята и с примка на тънкото кагебистко вратле.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
''...Стоки, руснаците, ще си купят. Не ги мисли. Може малко по-ниско качество или малко по-скъпо, или и двете но, ще си купят. ...'' И що си мислиш, че и европейците не мислим така... Случайно да носиш пуловери от кашмир, с цена от 750 лева и нагоре за 1 брой, изплетени в Непал, а не в китай... Щото го даваш с такъв стандарт, все едно другите сме последните бедняци и окъсани ***... Нищо лично, но по-леко с изхвърлянията за ''богатите'' руснаци, доста от които са по-бедни и от най-бедния български клошар...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 1 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Светът не е само руски газ, България може да разработи до 2 години промишлен добив на газов хидрат от нашата акватория, който се изчислява на около 407 години години БВП на България. Как мислите, дали България няма да може да го изнася, м...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 3
korn
преди 2 години
За нас европейците най важно е ЕС да заработи като една държава с европейска армия. Само заедно ще оцелеем, иначе ще бъдем пометени от африканци, мюсулмани и азиатци. Войната за оцеляването на белите християнски държави отдавна започна и ще става все по тежка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 5 rate down comment 3
unicornblade
преди 2 години
Тука играта на нерви е много яка.Газът е единственото нещо, което руснаците изнасят и не могат да пренасочат скоро.Миналата година газпром сключи договор с китай за 40 мкм/г, но ще е готов 2024. Терминалите им е без това а на макс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 6 rate down comment 3
unicornblade
преди 2 години
"Газова рубла" (а това е само началото, поне така каза техния шеф), означава "Стокова рубла". Това означава арбитраж на долара и еврото през цената на стоките. Т.е. руснаците чрез цената на стоките които изнасят ще определят стойноста на долара.затова от запад реват като да не кажа какво.За да се избегне арбитраж, трябва финансово да го ограничат - буквално да разделят света на две - едната част да купува по 100$ барела (сега), другата част да купува по 70$ (както индия купува сега).Феновете на Русия ще нарастнат много, и ще стана доста по благосъстоятелни и конкурентни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 3
studioaa
преди 2 години
Стоенчо чака ви бляскаво бъдеще всичките комунисти. Вие ще ходите на работа с тротинетка, ще ви се полагат 1 комплект дрехи и пране и къпане 2 пъти годишно и ще папате буболечки, хлябът и месото ще са като мечта за вас за да спасите планетата. Ще живеете в стая с площ 6 квадрата на 10-тия етаж и вашия мечтан дом ще бъде в метавселената и ще харчите парите си за виртуални забавления, а ток и вода ще имате 5-6 часа седмично общо. А ние рубладжиите ще караме BMW-та 700 коня 10 литров двигател, което Германия е била принудена да произведе и продаде, движен с руски петрол, ще папаме и месце и всичко, което искаме и ще живеем в огромни имения построени с руски ресурси пак. Вас постоянно ще ви убеждават колко зле сме ние и колко бедни сме и колко богати сте вие комунистите и колко милиона имате и как магазините са празни защото всички са много богати и рубладжиите са бедняци и затова не могат да изкупят всичката стока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 1
studioaa
преди 2 години
Значи дъщеря ти са и надупчили *** с генните модификатори и вече за нищо става. Такива са непродаваеми към момента. Нищо тъкмо ще "купува" виртуални активи за въобраеми пари с въображаема стойност както чиповете на монополито. Може тя някога да си позволи малка къща в метавселената след толкова купуване и продаване. Ние обикновените хора предпочитаме реални неща, а не красиви илюзии каквото е т.н западно богатство и ние го видяхме струва реално то.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 2 години
Ако нямаш нищо за продаване, а имаш хубаводупенце нещата лесно ще се уредят. Между другото дъщеря ми е в Австралия и всеки ден купува и продава(на електронната борса) стоки за много милиони. Тя самата вече е милионерка с което не се гордея, но ти не си такъв. В състояние е да ти изпрати 2-3 специалиста, за да ти сменят пола(дано не си жена). Щом пишеш в този сайт би трябвало да си наясно че няма мъже и жени, има слуги и господари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 2 години
Много трудно ме разбираш. Въпроссът ми беше колко и какви стоки може да внесе и закупи човек с 200 долара заплата? Сметката е бакалска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още