Търговският дефицит на САЩ се е свил за четвърти пореден месец през юли, отразявайки спада в стойността на вноса и лекото повишение на износа, което се приема за положителен сигнал за икономическия растеж през третото тримесечие, съобщава Bloomberg.
Дефицитът на най-голямата икономика в света се свива с 12,65% спрямо месец по-рано до 70,65 млрд. долара, най-ниското ниво от октомври 2021 г., сочат данни на Министерството на търговията. Това е малко над медианната оценка в проучване на Bloomberg сред икономисти, които очакваха размер на дефицита от 70,2 млрд. долара. Данните са коригирани спрямо инфлацията.
Стойността на износа на стоки и услуги се увеличава с 0,2% до рекордните 259,3 млрд. долара, докато вносът намалява с 2,9% до петмесечно дъно от близо 330 млрд. долара.
Входящите доставки на потребителски стоки са се сринали с 9,8%, като това е най-големият спад от 1992 г. Американските търговци на дребно вероятно отменят поръчките с доставчици отвъд океана, тъй като се фокусират върху привеждането на запасите си в по-голямо съответствие с продажбите.
Търговският дефицит на САЩ се понижава за четвърти пореден месец. Източник: Bloomberg
Бързорастящите цени натежават върху вътрешното търсене, ограничавайки покупателната способност на американците. Доходите все повече се изразходват за услуги и пътувания в резултат на подхранвания от пандемията от коронавирус бум на разходите за стоки.
Коригираният спрямо инфлацията търговски дефицит за юли се свива до 103,4 млрд. долара, като това е най-ниското му ниво от октомври.
Спадът в стойността на вноса на потребителски стоки, некоригиран спрямо инфлацията, се дължи на спада при фармацевтичните препарати и играчки, компютърни игри и спортни стоки. Вносът на промишлени материали и храни също намалява. Входящите доставки на моторни превозни средства и средства за производство се увеличават същевременно.
Износът на капиталово оборудване от САЩ, включително промишлени машини, компютърни аксесоари и телекомуникационно оборудване, подкрепя увеличаването на общия износ.


Преди сезона: Полицията погна търговците на ментета на Златните (СНИМКИ)
Търсят спасители за 8 от 27-те неохраняеми плажове във Варненско
Министърът на туризма идва във Варна за подготовката на летния сезон
ИАРА погна любителите рибари във Варна
Българо-германски стартъп за карго е-велосипеди се цели в градските доставки
„Телематик Интерактив България“ АД набира скорост: Стабилност, дивидент и технологичен фокус
Deep Sentrics иска да бъде българската Palantir
Трябват справедливи цени за храните, но и справедливи глоби за нарушителите
Александър Каролев: Епохата на евтиния дълг приключи
Китайските коли са кошмар за японците в Европа
Историята на Лада в Германия приключи след 50 години
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
Повече от половината кабриолети на пазара са над 15 години
Когато офроуд инженерството срещне рап-културата
Най-добрата сутрешна напитка за черния дроб е кафето
Подигра ли се Михаела Маринова с Дара след победата й на Евровизия?
Jägermeister ORANGE – новият лек и цитрусов вкус вече в България
Шишков: От години е имало признаци, че свлачището ще се активира
ДБ: Пеевски включва прокуратурата си и смачка сигнала за уреждане на обществени поръчки