На 95-годишна възраст почина папа Бенедикт XVI, който шокира всички католици, оттегляйки се от поста си през 2013 година. Това беше първото излизане в пенсия за глава на Римокатолическата църква за повече от 6 столетия, припомня Bloomberg. Преди него за последно от папския престол се оттегли папа Григорий ХІІ през 1415 година.
Бенедикт ХVІ е починал тази сутрин (31 декември) в своята резиденция във Ватикана, съобщават от пресслужбата на Ватикана. Той се оттегли от поста си, коментирайки, че скоро няма да има сили в "ума и тялото си", за да продължава да изпълнява своите отговорности. Негов наследник е папа Франциск, който днес е на 86 години.
В годините на Бенедикт ХVІ Римокатолическата църква беше разтърсвана от скандали и обвинявана, че не прави нищо за санкциониране на педофили в редиците на църквата, както и че крие доказателства за такива престъпления.
Йозеф Ратцингер, каквото беше светското име на Бенедикт, зае папския престол през 2005 година след смъртта на Йоан Павел ІІ - харизматичен и уважаван папа, който малко след смъртта си беше канонизиран за светец. За германския кардинал се оказа трудно да се вмести в рамките на своя предшественик. Обвиненията към църквата направиха нещата още по-трудни за него.
След оттеглянето на Бенедикт ХVІ много анализатори признаха, че той е наследил тежки проблеми, които са трудни за решаване, особено от "срамежлив интелектуалец".
В биографията на Ратцингер има и членство в младежката организация на нацистите, което обаче е задължително по това време. Според изследователи той не е присъствал на нито едно събрание на "Хитлеровата младеж", мобилизиран е на 16 години и малко по-късно дезертира от германската армия.


Отстранената от Кьовеши Теодора Георгиева съди България в Страсбург
България или Гърция - къде пазарът излиза по-евтино
DARA излиза за победа: България атакува финала на „Евровизия“ с Bangaranga
Варненски учител с отличие в националния конкурс „Учител на годината 2026“
По 5 евро за чадър и шезлонг на плажа
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Дейвид Бекъм е първият спортист милиардер във Великобритания
Затруднено е движението на АМ "Хемус", ТИР е самокатастрофирал
В кадър: Генералната репетиция на DARA преди финала
Визитата в Китай: Тръмп и Си обсъдиха Тайван, Иран и търговията
Продължават рокадите: Агенция “Митници” е с нов шеф?