Съветът на Европейския съюз (ЕС) удължава с още една година, до 24 юли 2024 г., временното спиране на действието на митата и системата на входни цени за вноса от Молдова, съобщават от Съвета.
„С удължаването на действието на тези мерки и разширяването на техния обхват се цели да се гарантира, че съществуващите търговски потоци от Молдова към ЕС могат да продължат, което ще подкрепи молдовската икономика. Това е особено важно, като се има предвид продължаващата военна агресия на Русия срещу Украйна и нейното въздействие върху Молдова, както и като се отчита фактът, че Молдова получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през юни 2022 г.“, коментира Хектор Гомес Ернандес, министър на промишлеността, търговията и туризма на Испания, която пое ротационното председателство на ЕС от 1 юли до края на годината.
Загубата на ЕС от митническите приходи възлиза на около 300 хил. евро годишно.
Само за седем селскостопански продукта износът от Молдова за ЕС не е либерализиран, тъй като те подлежат на безмитни квоти: сливи, трапезно грозде, ябълки, домати, чесън, череши и сок от грозде.
Регламентът включва и по-строги задължения за докладване за Комисията и предвижда Комитетът по защитните мерки (вместо Комитета по Митническия кодекс) да участва в прилагането на механизма за защитни мерки. Предлага се по-ускорен механизъм за защитни мерки, който следва да бъде по-ефективен, ако вносът оказва неблагоприятно въздействие върху пазара на ЕС.
С мерките за либерализиране на търговията с Молдова беше увеличено повече от два пъти количеството продукти, които могат да бъдат внасяни в ЕС без мита от Молдова. Това увеличава износа на страната за ЕС от 1,8 млрд. евро през 2021 г. на 2,6 млрд. евро през 2022 г.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?