Преговорите на срещата на министрите на Световната търговска организация в Абу Даби в четвъртък са удължени с още един ден. СТО обяви, че заключителната сесия е била отложена и няма признаци за пробив в разговорите за определяне на нови правила за глобалната търговия.
На срещата се търси споразумение за прекратяване на субсидиите за риболов и удължаване на мораториума върху данъците върху цифровата търговия, припомня „Ройтерс“. Индия и Южна Африка се противопоставят.
Търговските делегати очакваха преговорите да продължат през цялата нощ, тъй като официалните лица се опитваха да намерят допирни точки за промените в търговските правила. Планираното обявяване на окончателно споразумение след четиридневни междуправителствени преговори обаче е отложено за 14 ч. в петък местно време в Абу Даби.
Някои участници в срещата изразяват скептицизъм, че и утре ще има споразумение, защото има сериозни различия между страните.
Министърът на търговията на Нова Зеландия Тод Макклей определя като „добър знак“, че делегатите все още се опитват да обсъждат проблемите. „Има желание за изход, но има делегации и от двете страни по спора, които казват: единственият начин да имаме изход е, ако нашите опасения бъдат разгледани“, коментира той пред „Ройтерс“.
Министърът на търговията на Индия не дава никакви знаци, че страната му ще се откаже от опозицията срещу удължаване на мораториума за данъците върху цифровата търговия. Той посочва, че неговият основен приоритет е коригирането на системата за спорове на СТО, като е повдигнал и въпроса за липсата на напредък с търговския представител на САЩ Катрин Тай на среща в сряда.
Висшият апелативен съд на СТО не работи от четири години поради съпротивата на САЩ срещу назначенията на съдии.
Група тихоокеански острови, включително Папуа Нова Гвинея и Соломоновите острови, се противопоставят на проектоспоразумението за промени в субсидиите за риболов. Вицепремиерът на Фиджи посочва, че преговорите по темата не са стигнали особено далеч. „Бихме искали големите субсидиращи страни да поставят таван на сегашното ниво на субсидиите“, посочва Маноа Серу Камикамика.
Търговски делегат от развита държава обаче отхвърля това.


Честваме паметта на свещеномъченик Панкратий и епископ Тавроменийски
Нов знак се появи на пътя в Европа
Спартак Варна привлече нов нападател
Жега е! На каква температура издържат автомобилните гуми?
Спипаха стара кримка да краде храна от магазин във Варна
САЩ ще позволят на Украйна да произвежда ракети Patriot. Няма да е лесно
Петролът поскъпва, след като САЩ удариха Иран, акциите губят инерция
ЕС ще позволи изключения на фискалните правила за разходи за ядрена енергия
САЩ нанасят удари срещу Иран за втори пореден ден
Axpo Group: Европа ще започне идната зима с много ниски запаси от газ
Rolls-Royce показа седан за тези, които не търсят само скъпа кола
Производителите откриха тайно оръжие за улавяне на сетивата
Дилъри подготвят „анти-китайски“ план
Каква температура издържат автомобилните гуми?
Ford изтегля над 100 000 Mustang и Mach-E
ЕП: Сърбия подкопава суверенитета на съседите си, трябва да избере между ЕС и Русия