Световното население е напът да достигне върха си по-рано от очакваното този век, тъй като някои от най-големите страни в света са изправени пред намаляваща раждаемост, показва нов доклад на ООН, цитиран от CNBC.
Според двугодишния доклад на организацията World Population Prospects очакванията са световното население да достигне върха си от около 10,3 млрд. души в средата на 80-те години на този век от сегашните 8,2 млрд. души. Прогнозите са то постепенно да намалее до 10,2 млрд. долара до 2100 г. - с 6% по-малко население спрямо очакваното преди десетилетие.
През 2022 г. ООН изчисли, че световното население ще достигне връх от 10,4 млрд. души до 80-те години на века.
„В някои страни нивото на раждаемост в момента е много по-ниско от очакваното преди, а виждаме и леко по-бързи спадове в някои региони с висока раждаемост“, заяви заместник-генералният секретар на ООН по икономическите и социални въпроси Ли Дзюнхуа в изявление.
„По-ранният и по-нисък връх е обнадеждаващ знак. Това може да означава намален натиск върху околната среда от човешки въздействия поради по-ниското съвкупно потребление“, добави Ли.
Средно в световен мащаб жените имат по едно дете по-малко, отколкото през 1990 г. В над половината от всички страни средният брой живородени деца на жена е паднал под 2,1, което бележи нивото, необходимо на населението да поддържа постоянен размер без миграция. ООН цитира, че страни като Китай, Южна Корея, Испания и Италия имат „свръхниски“ нива на раждаемост.
Към 2024 г. населението вече е достигнало своя връх в 63 страни, включително Китай, Германия, Япония и Русия. Предвижда се общото население на тези страни да намалее с 14% през следващите 30 години.
Въпреки това, в девет държави, включително Нигер, Сомалия, Централноафриканската република и Демократична република Конго, се предвижда „много бърз растеж“, като се очаква общото население на тази група да се удвои между 2024 и 2054 г.
За 126 държави, включително САЩ, Индия, Индонезия и Пакистан, прогнозите са населението да достигне своя връх през втората половина на века или по-късно.


Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
преди 1 година зануленият ще ги намали рубашките по-бърже , нема да е само 14% ... :))) ... онази азиатщина с пренаселеността нема да я бъде ... хората стават по-грамотни и спират да се размножават кат зайци ... освен това в 80% от територията на Поднебесната не живеят хора , опустели са земите . в рассийката опустяването е още по-драстично . и понеже няма глобално затопляне , опустяването ще става все по-голямо , ще се разпростира все повече в/у плодородните земи . тук епидемийка , там земетресение и готово . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogi нищо интересно няма в тия доклади... чантаджии симулират работа.. всяка година доклада ще е рязличен, та след 50 версии, все една ще познае отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Едно от интересните неща в този доклад, което не е посочено тука, са цифрите за Китай. В миналогодишната оценка се прогнозираше към 2100 населението на Китай да е 766.7 млн. Междувременно демографската картина там се влоши дотолкова, че тази година оценката на демографския институт към ООН е за 639 млн. към 2100 год. Индия ще бъде над 2 пъти по-голяма,с около 1.51 млрд население. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година не вервам... тия не са ли чели адженда 2030 написана от нашия мега мозък Цико? :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар