Страните от БРИКС искат да си подсигурят възможности в следващите десетилетия да имат алтернатива на каналите, по които се развива финансовата система. Действително те имат придвижване напред в тази посока, но неголямо. Реализирането на проект за алтернатива на долара и системата SWIFT остава предизвикателство и ще мине поне десетилетие, докато видим резервна валута, различна от долара. Това каза Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в „ЕЛАНА Трейдинг“, в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
През изминалата седмица се проведе годишната среща на страните от БРИКС в Казан, Русия. Беше потвърдено, че групата има потенциал за икономически растеж, но реализацията на алтернативи на съществуващата финансова система остава дълъг и сложен процес.
"Говорим за първите стъпки от един много дълъг процес. Най-важната стъпка е страните от БРИКС да изградят инфраструктура за търговия, която да върви паралелно. Създадената борса за търговия на зърнени храни е важна стъпка за определяне на цените и обемите на търговията и едва впоследствие ще дойдат методите за разплащане“, коментира Цачев.
По думите му проблемът е, че интеграцията в БРИКС е ограничена, особено по отношение на капиталите. Липсата на общ пазар на държавни облигации, подобен на този в САЩ, е основен проблем. Тази липса затруднява развитието на алтернативна система за разплащания, заяви анализаторът.
Цветослав Цачев изтъкна и още едно предизвикателство пред БРИКС по пътя към алтернативна валута, а именно доверието в банковата система. Той добави, че развитието на дълговия пазар е ключово за изграждането на алтернатива на долара като резервна валута, но това е процес, който може да отнеме десетилетия.
Политическите отношения между страните от БРИКС също играят важна роля.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.


Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Отбелязваме 116 години от рождението на Никола Вапцаров
Букурещ избира кмет
Курортите вече са пълни за 8 декември
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Военните завзеха властта в Бенин
Келлог: Мирното споразумение за Украйна е много близо
Наталия Киселова: Улицата не може да замени парламентарната трибуна
Сръбският премиер: Няма да има недостиг, енергийната ситуация в Сърбия е под контрол
Тревожен сигнал: хранителната сигурност в България не е обезпечена
преди 1 година "Защо проектът на БРИКС за обща валута остава предизвикателство"... защото Брикс е организация от провалени валути! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Алехандро а представяш ли си как Бразилия ще отрежат Сащ зада са с Късия и Си... абсурд! Всички са в Брикс зада изчанчат нещо безплатно или с намаление от аналоговите и с това им свършва интереса. Виждат че е в безизхидица, а както казваше една мутра от нашия край ... "Държава се разграбва веднъж на 100 години, крада и строя параклиси!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година предизвикателство... хахахаха! Много политкоректно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ще споделя нещо лично - аз от 20 години работя с индийци. В абсолютно всички съм забелязал тотална неприязън и ненавист по отношение на Китай, Като този тренд се усилва с течение на времето.Всички индийските политици и медии, допринасят много за да се стигне дотам, и то от десетилетия. А,Китай подкрепя Пакистан, за да прецака Индия... Такива работи в Брикс! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Няма такива балъци! Обща валута ще прави нациста путин заедно с Китай!? Бухахахаха! Рускатакочина е на ръба да прелее от л.***! Големи драми се очакват само след месец! отговор Сигнализирай за неуместен коментар