Китайското министерство на търговията издаде финалното си решение за вноса на коняк от Европейския съюз (ЕС) в петък, налагайки мита от до 34,9% за период от пет години от 5 юли 2025 г., заяви институцията в свое съобщение.
Някои компании, които са поели ангажименти за минимални цени, включително Martell & Co на Pernod Ricard и Remy Martin на Remy Cointreu, ще бъдат пощадени от по-високите ставки, освен ако тези ангажименти не бъдат нарушени, се казва в съобщението.
Решението следва разследване на вноса на европейско бренди, по-голямата част от което е коняк от Франция, започнато за първи път миналата година, припомня Ройтерс. Общо 34 производителя на коняк от ЕС могат да се възползват от освобождаване от мита, ако изпълнят обещанието за цените.
Френските производители на коняк се оплакват, че са косвени жертви в по-широкия търговски спор между Брюксел и Пекин относно митата върху вноса на електромобили, произведени в Китай.
Китай наложи митата върху коняка след по-ранно разследване миналата година относно вноса на бренди, след като Европейският съюз обвини Пекин, че предоставя нечестни субсидии на автомобилната си индустрия, и наложи мита върху вноса на електромобили, произведени в Китай.
Месечният износ на коняк за Китай – най-ценния пазар за спиртни напитки в света, е спаднал с до 70% поради търговския спор, показват данни на браншовата организация Bureau National Interprofessionnel du Cognac (BNIC).
Миналата седмица Ройтерс съобщи, че френските производители на коняк са постигнали предварителна сделка за минимални цени на вноса за китайския пазар, но че Китай ще финализира споразумението само ако бъде постигнат напредък по отношение на митата на ЕС върху вноса на произведени в Китай електромобили.
Новината вероятно ще бъде посрещната с радост от производителите на коняк, които отбелязват спад в продажбите и в САЩ – най-големия пазар за коняк в света по обем, в резултат на инфлацията и икономическата несигурност.


47 случая на чревни инфекции са регистрирани във Варненска облас
Условията за туризъм в планините са добри
Трима пострадали при пожари през последните 24 часа
Арестуваха двама служители на НАП заради подкуп
Четирима пропускат гостуването на Черно море във Враца
Иран обяви край на договореното по-рано примирие със САЩ
Паниката относно ниската раждаемост по света не е оправдана
Войната в Залива ускорява прехода към чиста енергия
Евентуалното завръщане на свръхзвуковите полети ще бъде плавно
Испания приветства китайските производители на коли и... техните работници
Черни дупки: Кои коли се обезценяват най-много?
Renault Austral казва „сбогом“ на трите цилиндъра
Защо светва лампата на ABS-а?
Фалшиво Ferrari F50 направи за смях американци
10-те страни с най-добри пътища в света
Двама служители на НАП са задържани за поискан подкуп
Импровизация със звук и светлина: В джаза с Боби Вълчев в Античния театър