67% от българите смятат, че държавата трябва да актуализира старите цени, за да могат строителите да завършат обществените обекти. Това показват данни от проучване на „Тренд“ по поръчка на Камарата на строителите в България, посветено на обществените нагласи към строителния сектор.
Изследването е реализирано между 15 и 22 август чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1007 души на възраст над 18 години.
85% от анкетираните посочват, че се отнасят с уважение към професията на строителите, а едва 6% са на противоположното мнение, като не се отчита особена динамика по демографски характеристики. 51% са на мнение, че строителният бранш е от тежко пострадалите вследствие на инфлацията и скока на цените на материалите. 21% не споделят това мнение, докато 28% не могат да преценят.
38% от българите са чували, че липсата на адекватна индексация на договорите между държавата или общините и строителите ще доведе до незавършени обекти и връщане на европейски пари. 46% не са чували. Най-младите (18-29 г.) в най-голям дял не са чували тази информация.
44% е делът на тези, които са чували, че при липса на адекватна индексация на договорите между държавата или общините и строителите от неизпълнение са застрашени жп, ВиК, пътни и много други обекти. 45% от своя страна не са чували.
67% смятат, че държавата трябва да актуализира старите цени, за да могат строителите да завършат обществените обекти. Едва 8% не споделят това мнение. Отново най-младите (18-29 г.) в най-голям дял не знаят или не могат да преценят какво трябва да се направи в тази ситуация.
91% от хората смятат, че държавата трябва спешно да реши проблема с поддържането на пътищата.
80% от българите са на мнение, че не е допустимо държавата да възлага строителство на различни обекти и да забавя тяхното плащане. Едва 8% не са съгласни с това.
Припомняме, че в последните си дни предишният парламент одобри промени в Закона за обществените поръчки, които позволяват да се коригират строителните договори с размера на поскъпването на строителните материали. За целта обаче е необходима методика, която предстои да се обсъди на заседание на правителството.


Спипаха петима във Варна и региона с наркотици
16-та клубна изложба на Модел клуб – Варна представя впечатляващи макети
Йотова: Бъдещето на младите хора зависи от нашата отговорност към тях
Ето къде няма вода във Варна днес
Властите апелират за висока бдителност заради повишения риск от горски пожари
Руското черноморско пристанище Новоросийск гори, показват данни на НАСА
Н. Вълканов: „Справедливата цена“ - риск за избора на потребителя
Трафикът по река Рейн на практика е спрян заради рекордната суша
Римейк на Тито: Вучич показа, че може да има добри връзки и с Киев, и с Москва
Запазване на напрежението в Близкия изток ще оскъпи петрола с още 10-15 долара
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Производител на трактори постави рекорд за скорост
Skoda остави Octavia без ръчни скорости на основен пазар
Toyota призна: Не можем да се сравняваме по цени с китайците
Реглажът на преден и заден мост – малка настройка с голямо значение за безопасността
Сигнали за бомби в кв. "Драгалевци" и Съдебната палата
Путин: Русия не заплашва Япония
Postbank финансира ключовия вятърен парк „Стражица“, ускоряващ енергийния преход и ESG трансформацията на България
Експерти за агресията: Тарикатите са на пиедестал, къде са родителите?
Бойко Ноев за "ЕМКО": Атака срещу оръжейната индустрия на България
преди 3 години хахахахха, баси нагласеното проучване ! сложете поне че е новина от партньор! :D :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар