Китайската строителна компания Country Garden предложи в четвъртък сделка на чуждестранните си кредитори, която ще намали дълга ѝ с 11,6 млрд. долара, позволявайки на компанията да поиска повече време от Върховния съд в Хонконг да приложи плана си за преструктуриране, предава Ройтерс.
Задлъжнялата строителна компания е постигнала разбирателство с група кредитори с участието на седем банки преди съдебното заседание по искането за ликвидирането ѝ на 20 януари в Хонконг, което я доближава до преструктуриране на чуждестранния ѝ дълг.
Предложението предоставя на кредиторите варианти между продажба на дълга им на търг срещу пари в брой и получаване на задължително конвертируеми облигации с настъпващ падеж към края на 2028 г.
То включва и други три варианта за удължаване на падежа с до 11,5 години, наред с избор на нови дългови инструменти, включително задължително конвертируеми облигации и кредитни инструменти.
Country Garden, която преди време беше най-голямата строителна компания в Китай, спря плащанията по чужестранните си облигации на обща стойност 11 млрд. долара в края на 2023 г., задълбочавайки дълговата криза в сектора, който вече беше засегнат от спирането на плащанията от много строителни компании, включително China Evergrande Group.
Country Garden имаше чуждестранен дълг в размер на 16,4 млрд. долара в края на 2023 г., включително 10,3 млрд. долара в облигации и три синдикирани заема с неизплатена сума по главницата на стойност 3,6 млрд. долара. Всички те са обхванати от преструктурирането.
"Компанията е особено доволна от проявения интерес от някои банки да я подкрепят в дългосрочен план при преодоляването на сегашните предизвикателства", съобщи Country Garden. Преговорите по окончателните условия на предложението продължават, допълни компанията.
Договорените продажби на Country Garden за декември са намалели с 50% спрямо предходната година до 6,91 млрд. юана (942,43 млн. долара), става ясно от документ до регулаторните органи.
Компанията е показала ревизирани надолу прогнози за паричните потоци на някои кредитори при представянето на първоначалните условия на предложението си за преструктуриране, съобщи Ройтерс през ноември.
Продължителният спад на имотния пазар натежа върху способността на строителните компании да изплащат дълга си.
По-малкият конкурент Sunac China уведоми някои от чуждестранните си кредитори, че е малко вероятно да спази падежа през септември за преструктурираните си облигации, съобщиха запознати източници. Слабите продажби засилват перспективите за нов кръг преструктуриране на чуждестранния дълг в имотния сектор.
Президентът на Country Garden Ян Хуейян заяви на месечна среща на ръководството в понеделник, че компанията е завършила 380 хил. жилища през 2024 г., става ясно от акаунта на компанията в WeChat.
Тази година Country Garden ще трябва да завърши по-малко жилища, но ще продължи да се съсредоточава върху доставянето на жилища за купувачи и възстановяването на счетоводния баланс, допълни Ян.
Строителната компания ще проведе заседание на управителния съвет следващия вторник, за да одобри одитираните си годишни резултати за 2023 г. и неодитираните междинни резултати за 2024 г.
Книжата на компанията са спрени от борсова търговия от 2 април 2024 г. до обявяването на финансовите резултати.


Тръмп пак обвини Зеленски за липсата на мир в Украйна
АПС ще приемат третия мандат
Не изхвърляйте елхите, зоопаркът във Варна има нужда от тях
Днес и утре ще отстраняват крайпътни дървета между Кранево и Албена
Радев реши да връчи третия мандант на АПС
Президентът на Уганда се стреми към 7-ми мандат на фона на очакван петролен бум
Бостик от Фед държи на рестриктивната политика
САЩ спират за неопределено време визите за имигранти за 75 страни
Университетът по застраховане и финанси с ранен прием за бакалаври
Великобритания обмисля забрана на социалните мрежи за лица под 16 г.
Ето ги победителите в Автомобил на годината в Северна Америка
Toyota отново изпревари VW по световни продажби
Жените превзеха властта в Dacia
Изненада на Euro NCAP – ето ги 6-те най-безопасни автомобила на пазара
Нова система прави турбото на Porsche още по-добро
Песков: Всички се нуждаят от по-благоприятен договор СТАРТ
Емилия Кларк получила психически срив след края на "Игра на тронове"
Костадинов призова АПС да върнат мандата: България няма време за пилеене
HUAWEI FreeClip 2, създадени за носене цял ден, вече са на българския пазар с ваучер за 20 евро отстъпка до 1 март 2026
Русия обвини британски дипломат в шпионаж, експулсира го