Загубата на средства по Плана за възстановяване и устойчивост не се дължи на неизпълнени реформи, а на престъпно бездействие. Този коментар направи Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството по БНТ.
Той съобщи, че в регионалното министерство има „15 месеца закъснение по всички срокове, в които трябваше да се изпълни санирането на жилищни сгради“.
„Първите договори с общини като крайни получатели са сключени в края на 2024 г. и началото на 2025 г. Това означава почти фатално забавяне на целия процес. Крайният срок за изпълнение, за отчитане на тези проекти на санирането е 30 юни 2026 г. – малко повече от една година“, посочи министърът.
Иванов уточни, че се полагат усилия чрез комуникация с общините по-бързо да се изберат изпълнители до 30 юни и в рамките на една година те да изпълнят санирането.
Министърът обясни, че по първата част на програмата, където 100% се плащат грантовете, средства са за 1,123 млрд. лева, но досега са сключени 89 договора за строителство за 100 млн. Според него хубавата новина е, че за всички проекти, които биха отпаднали, има решение на правителството да се покрият през 2025 г. със средства от държавния бюджет.
По думите на министъра целта е да се изпълнят максимално повече проекти по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I и II“ на програмата за етажната собственост. Той отбеляза, че това ще се отрази на потреблението на всякакви енергоизточници в държавата.
Иван Иванов уточни, че от предвидения бюджет на МРРБ няма средства, които отпадат, но заложените бюджетни пари са по-малко от тези през предходните години. Причината за това са неразплатени средства от миналата година – над 1 млрд. лева непоети задължения към пътни строители.
Регионалният министър обясни, че магистрала "Хемус" се строи на различни етапи и трябва да бъде завършена до пет-шест години. Тази година ще има един 100% пуснат в експлоатация лот – от Боаза до Летница.
Що се отнася до вдигането на цените на винетните такси, Иванов посочи, че се връщат цените отпреди COVID кризата, а постъпилите средства ще бъдат използвани за поддръжка на пътната мрежа.


Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО
СОС прие: Общината придобива скулптурните фигури от Паметника на Съветската армия
Синьо-зелен диамант беше продаден за над 17 млн. долара на търг
Кризата е направила институциите слаби, очакванията към Радев са големи
преди 1 година Сега, ТЕЗИ пари, които НЯМА ДА ВЛЯЗАТ в бюджета, предполагат ръст на дефицита и отново, излиза е от критерия на отец Прецакис Еврозонис, нали? Егати многоходовките гербави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година да благодарим на служебните гербаджийски правителства... последните години те бяха на власт! отговор Сигнализирай за неуместен коментар