Цеховете на производителя на торове „Неохим“ АД за азотна киселина и амониев нитрат и турбогенераторната станция са възстановили нормалната производствена дейност, съобщават от дружеството чрез Българската фондова борса (БФБ).
Цехът за азотна киселина беше спрян вечерта на 4 срещу 5 март 2025 г. за отстраняване на технически проблем. Заради технологичната свързаност тогава се спря производството на амониев нитрат, както и турбогенераторната станция.
На цеховете е направен пуск и изпитване, преди да бъде възобновена нормалната им работа, посочва се в съобщението на „Неохим“.
Същите цехове аварират вече няколко пъти, след като производството беше възобновено след плановия ремонт в края на миналата и началото на тази година.
Цехът за производство на амоняк, амониев нитрат и амониев бикарбонат работят от края на февруари в нормален режим след пускането им след плановите ремонти.
Серия от аварии спъваше производството в „Неохим“ през 2023 г. През 2024 г. дружеството овладя извънредните прекъсвания и успя драстично да свие загубата си.
Акциите на „Неохим“ поскъпват с почти 14% в последната година, а пазарната капитализация на дружеството достига 63,7 млн. лева.
Свързани компании:


Черно море Тича загуби първия мач за бронза
Правителството на Радев планира да изтегли дълг от 3.8 млрд. евро
Назначиха Кристиян Колев за съдия на мача Черно море - Арда
Седмичен хороскоп 25 - 31 май 2026
Обявиха номинациите за театралните награди "Аскеер" 2026
Сделка с Иран за Ормузкия проток е „до голяма степен договорена“, обяви Тръмп
AI бумът превръща Азия във финансов център на глобалната технологична експанзия
Украйна се доказа като потенциален доставчик на сигурност за Европа
Идеята, че Claude има чувства, е чудесна за Anthropic
Как AI бумът превърна президентът на Реал Мадрид в един от най-богатите хора
Култово тунинг-ателие преобрази VW Transporter и Caravelle
Цветът на свещите подсказва за скрит проблем с двигателя
Детайл от Ferrari Purosangue излиза колкото ново BMW
Еднодневните електрички са проблем за Китай, който ще удари и Европа
Mazda на съд заради дефектни подгряващи седалки
След пороите: Издирват 55-годишен мъж в Севлиево
Прическата на Деми Мур предизвика фурор на филмовия фестивал в Кан
Гечев от ПБ: Не искаме да правим регулации, искаме ясно ценообразуване
Кои бяха най-добре облечените звезди на дефилето на Louis Vuitton
Иван Христанов за цените: Германия има 7% ДДС, ние имаме 20%