Акциите на създателя на Baby Shark - Pinkfong Co., поскъпнаха с 62% при дебюта си на борсата в Сеул на фона на засиления инвеститорски интерес към популярното видео в YouTube, съобщава Bloomberg.
Цената на акциите на Pinkfong скочи до 61 500 вона, след като стартира сесията на ниво от 58 000 вона.
Възползвайки се от успеха на видеото Baby Shark, което е гледано повече от 16 млрд. пъти, компанията листна акциите си, за да се разшири отвъд екраните на малките деца и да докаже, че може да бъде пълноценно медийно студио, способно да създаде нови хитови заглавия. Тя дебютира на борсата в момент, когато южнокорейската развлекателна индустрия набира популярност в световен мащаб благодарение на кейпоп групи като BlackPink и BTS.
Въпреки че първичното публично предлагане (IPO) на Pinkfong привлече само 76 млрд. вона (53 млн. долара), акциите бяха оценени на 38 000 вона за брой - горната граница на целевия диапазон.
Бизнес моделът на компанията се фокусира върху създаването на кратки видеоклипове в YouTube, стрийминг платформите, телевизията и мобилните приложения. След като тези мелодии наберат популярност, Pinkfong ги монетизира чрез реклама и лицензиране и стоки, както и чрез предавания на живо, игри и по-дългосрочни програми.
Много от героите на Pinkfong, включително талисманът - лисица Pinkfong, са патентовани, което помага на фирмата да намали зависимостта си от Baby Shark по отношение на приходите. Франчайзът Bebefinn вече е изпреварил Baby Shark по отношение на приходите от съдържание, изтъква главният изпълнителен директор Ким Мин-сок.
Компанията е основана през 2010 г. от Ким Мин-сок и Сон Дон-гу, неин главен технологичен директор - ветерани в гейминг и ИТ индустрията в Южна Корея. Първите инвестиции и дистрибуторски партньорства са осигурени чрез Samsung Publishing Co, която се управлява от бащата на Ким.


Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи