Европейската централна банка (ЕЦБ) може да разгледа възможността да изчака по-дълго преди следващото си намаление на лихвените проценти, ако инфлационните рискове от цените на енергоносителите или по-силното обезценяване на еврото се осъществят. На това мнение е членът на Управителния съвет на регулатора Роберт Холцман.
„Възможно е да ни отнеме повече време, преди отново да намалим лихвите“, каза управителят на Австрийската централна банка в интервю за вестник Kurier, публикувано в събота и цитирано от Bloomberg. „Вярно е, цените на някои енергийни продукти отново вървят нагоре. Но има и други сценарии за това как инфлацията може да се върне, като например по-силно обезценяване на еврото“, заяви той.
Попитан за евентуално ново повишаване на лихвите, Холцман каза, че „в момента не виждам повишения на лихвите“.
ЕЦБ сигнализира, че са вероятни още намаления на лихвените проценти, тъй като инфлацията се доближава до целта от 2%, а икономиката на еврозоната се бори да набере скорост. Ръководството на банката разглежда възможното въздействие от по-активните търговски политики на САЩ след предстоящото встъпване в длъжност на Доналд Тръмп като президент през януари.
„Един вероятен сценарий е митата на Тръмп да доведат до забавяне на растежа като цяло, но също така да създадат инфлационен натиск“, каза Холцман пред Kurier. „Колко силен ще бъде ефектът зависи изключително от това дали и до каква степен доларът поскъпва и еврото отслабва“, допълни той.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 1 година Байдън удължи имунитета на Пфайзер и Модерна чак до 2029, защото и ЕС чрез Урсула фон дер Лайен също е дал съдебен имунитет на двете фирми.Те са знаели, че ваксините са отрова.Цялото държавно ръководство на Нова Зеландия е получило разрешение да не се ваксинира от мин. председателя тогава Джасинда Ардърн, а затваряха в затвор и уволняваха новозенладци отказали да си сложат ваксина. Джасинда сега работи при Клаус Шваб в Световния икономически форум. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Политиката за прием на милиони нелегални е пред своя край. Сега следват масови депортации и съд за либерал-глобалисти политици, водили политика в полза на Световния икономически форум.Всякакви НПО-та на Сорос и Гейтс ще бъдат забранени в целия свят......Та така отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Вече и в САЩ излизат научни данни, че Ковид иРНК ваксините не само не са преминали дори експериментално клинично изпитване, а са умишлено със състав за увреждане на човек. СЗО, Антъни Фаучи и Бил Гейтс вече са разследвани за създаване и финансиране на Совид-19 в лабораторията в У Хан. Бил Гейтс финансира СЗО, които пък въвеждат задължение за ваксинация чрез Пандемичния договор, който ни готвеха за подписване, а Гейтс притежава огромни пакети с акции от Пфйзер и Модерна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година ЕЦБ се подготвя за нова икономическа, социална и политическа реалност, която ще помете глобализма през 2025 в ЕС.Вече за всички е ясно, че Зелената сделка е измама - СО2 днес е на най-ниските си нива в цялата геологична история на Земята. Опита на глобалистите да въведат фашизъм през КОВИД-19 със задължаването за слагане на ваксина и Ковид сертификати, при липсата на които хората бяха сегрегирани и осъждани на затвор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc: ----- https://***/testo отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година За щастие има политици като Холцман в ЕЦБ. Иначе отдавна ЕС и еврото да са изчезнали.QT е намалил общите активи в баланса на ЕЦБ с 2,48 трилиона евро, или с 28,1%. От количеството, добавено по време на мега-QE пандемията, 60% вече са изчезнали.Фактът, че ЕЦБ ускорява своя QT на облигациите, след като вече завърши своя QT на заема до почти нула, дори когато намалява лихвените си проценти на фона на забавяне на икономическия растеж, показва, че ЕЦБ може да се оттегли от експеримента с QE. отговор Сигнализирай за неуместен коментар