Разходите за издръжка на Българската народна банка (БНБ) за 2025 г. са определени на над 367,8 млн. лева и в сравнение с бюджета за 2024 г. размерът им е увеличен с над 17,8 млн. лв., или с 5,1%, съобщи централната банка.
Бюджетът на банковия регулатор за всяка календарна година се приема от ръководството на независимата финансова институция, публикува се в „Държавен вестник“ и се представя на Народното събрание за сведение.
Бюджетът се финансира изцяло със собствени ресурси на централната банка. Това осигурява финансовата независимост, необходима за изпълнението на основния ѝ мандат да поддържа ценовата стабилност чрез осигуряване стабилността на националната парична единица. Бюджетът гарантира изпълнението на всички останали функции и задачи, които са възложени на БНБ по българското законодателство, или произтичат от участието ѝ в Европейската система на централните банки, Единния надзорен механизъм, Единния механизъм за преструктуриране, Европейския съвет за системен риск и в дейностите на Европейския банков орган.
В бюджета за 2025 г. са предвидени необходимите средства за издръжка на БНБ, както и пълният размер на разходите за дейности, свързани с процеса по въвеждането на еврото като законно платежно средство в България.
Инвестиционната програма за 2025 г. възлиза на 64,447 млн. лв., което представлява намаление с 29,4% спрямо бюджета за 2024 г. Намалението отразява ефекта от извършените през тази година разходи, свързани с въвеждането на еврото, промяната на индикативната дата за неговото въвеждане и препланирането на част от разходите за 2025 г.
Разходите, които ще направи БНБ за издръжката на паричното обращение са в размер на 182, 974 млн. лева и представляват 49,7% от общите разходи за издръжка на централната банка за 2025 г., като намалението им е с 1,4% спрямо утвърдените средства по бюджета за 2024 г.
Разходите за нови банкноти са в размер на 11,365 млн. лева и са увеличени с 19,7% спрямо разходите по показателя в бюджета на БНБ за тази година. За производството на 10 млн. броя български банкноти с номинал 10 лева са планирани 1,945 млн. лв. При определянето на разходите за 2025 г. са използвани договорените цени за доставка на банкнотна хартия и отпечатването им.
Процедурата за първоначално снабдяване с евробанкноти се осъществява на принципа „вземане назаем – последващо връщане“. С оглед на това в проекта за бюджет за 2025 г. не се планират средства за производството на евробанкноти. Планирани са средства за разходи по доставка на евробанкноти, в това число транспорт, охрана, застраховки и летищни такси.
Планираните разходи за производство на нови монети за догодина са намалени с 2,5% спрямо тези за 2024 г. и са в размер на 164,359 млн. лв., в това число 55,215 млн. лв. за отсичане на възпоменателни монети в изпълнение на приетата от управителния съвет на централната банка монетна програма и 96,327млн. лв. за производство и доставка на евромонети, за опаковане на сетове с евромонети, за транспортиране и полиране на монетни заготовки за евромонети, както и за наем за съхранение на монетни заготовки. Планираните за 2025 г. средства за производство на разменни монети са в размер на 109,144 млн. лв., или с 12,3% по-малко спрямо средствата в бюджета на БНБ по този показател за 2024 г.
За покриване на потребността от разменни монети за обслужване на наличнопаричното обращение през 2025 г. се предвижда да се отсекат 136 милиона броя разменни монети, емисии на БНБ.
Планирани са средства за производството на 870 млн. броя евромонети. Планираните разходи за възпоменателни монети са по-високи спрямо 2024 г. в резултат от по-високи цени на металите. В изпълнение на приетата от БНБ програма за емитиране на възпоменателни монети за следващата година се предвижда да бъдат отсечени четири златни възпоменателни монети от серията „Св. Богородица – Златна ябълка“ без определен тираж, с грамажи от 22, 24,50, 26,50 и 30 г, златна възпоменателна монета „Св. Патриарх Евтимий Търновски“, сребърна възпоменателна монета „175 години от рождението на Захари Стоянов“, сребърна възпоменателна монета „175 години от рождението на Иван Вазов“, сребърна възпоменателна монета „125 години Спешна медицинска помощ в България“ и медна възпоменателна монета „100 години от рождението на Георги Парцалев“.
Над 8,990 млн. лв. са предвидени за покриване на разходите по договори с главните дирекции на МВР „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ и „Пожарна безопасност и защита на населението“, или с 28,4% повече от планираните за 2024 г. средства. Повече ще са разходите на централната банка за охрана, която включва обезпечаване на транспорта на пари и ценности, охрана на наети халета за демонетизиране, във връзка с въвеждането на еврото като законно платежно средство в България.
Резултати от проучване на нивата на възнагражденията в банките към 1 юли 2024 г. показват, че възнагражденията на служителите на БНБ са съизмерими или по-високи от възнагражденията на служители със сходни функции в банките. В бюджета за 2025 г. не са предвидени корекции в заплатите, но с оглед на инфлационните процеси в страната, динамиката на пазара на труда и недостига на работна сила, особено в сегмента на висококвалифицираните кадри, както и предвид необходимостта от осигуряване на кариерно развитие на персонала, възнагражденията на служителите на централната банка ще се увеличат с 10,8%, от които 3,1% с оглед инфлационните процеси и 7,7% за кариерно развитие. Общо заложените средства са 7,852 млн. лв. Така общите средни месечни възнаграждения по групи персонал през 2025 г. ще достигнат: за група „ръководен персонал“ – 11 198 лв., за група „специалисти“ – 5397 лв. и за група „поддържащ персонал“ – 3037 лв.
Същевременно проучването констатира изоставане на заплатите на членовете на управителния съвет на БНБ в сравнение със средните възнаграждения на ръководителите на търговските банки с 19,09%. Поради тази причина и в изпълнение на Закона на БНБ за 2025 г. е определен нов размер на месечните възнаграждения на членовете на ръководството на банковия регулатор: за управителя – 27 434 лв. (70% от средното общо месечно възнаграждение на ръководителите на банки), за подуправителите – по 23 515 лв. (60% от средното общо месечно възнаграждение на ръководителите на банки) и за другите членове на управителния съвет – по 7838 лв. (20% от средното общо месечно възнаграждение на ръководителите на банки). За обезпечаване на тези промени в бюджета са заложени допълнително 373 хил. лв.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния