Съоснователят на мрежата на етериума Виталик Бутерин предлага нова система, която ще позволи потребителите на блокчейна да създават прикрити адреси и да получават средства поверително, съобщава Bloomberg.
Новата система може да осигурява повече поверителност за потребителски дейности, вариращи от парични и финансови тарнсакции, както и такива на незаменяеми токени, позволявайки създаването на „стелт адреси“, чрез които да се извършват поверителни трансакции чрез специални кодове.
Предложението на Бутерин се случва на фона на усилените действия на регулаторите по наблюдение на криптотрансферите, извършвани на редица платформи, включително тази на етериума. Tornado Cash – популярна криптоуслуга, която позволява на потребителите да скриват трансакциите си в рамките на етериума, бе санкционирана от министерството на финансите на САЩ през август, след като севернокорейски хакери се оказа, че са я използвали за пране на пари.
„На практика, използването на целият набор от приложения на етериума включва това да направите голяма част от живота си публична за всеки, който иска да я види и анализира“, посочва Бутерин в блог публикация от 20 януари. „Подобряването на това положение на нещата е важен проблем и това е широко признато“, допълва той.
Етериумът е един от водещите публични блокчейни, при който данните за дадена трансакция са достъпни за всеки, който иска да ги проследи или анализира. Аналитичните блокчейн компании могат да установят собствениците на определени портфейли на базата на тези данни. Финансовите регулатори и силите за сигурност могат да използван блокчейн аналитични техники за намирането на хакери и незаконни финансови трансакции.
Някои разработчици на етериума обаче изразиха притеснения за степента на наблюдение от страна на регулаторите, откакто разработчик на Tornado бяха арестувани в Амстердам след санкционирането на протокола. Той бе обвинен в прикриването на криминални финансови потоци и улесняване на пране на пари.


Млад мъж е открит мъртъв в Перник
Хороскоп за 12 юли 2026
Тъжна вест! Почина футболист, играл на Мондиал 2026
Синът на Хаменей заплаши с отмъщение заради смъртта на баща си
ФИФА продава тревата от финала на Мондиал 2026
Бърнам със сигурност е следващият британски премиер. Всичко друго е неясно
Ако мечтаете за златен Rolex, моментът може да е настъпил
Къде e Metа в надпреварата за изкуствен интелект
Китай ускорява прехода към зелена енергия за индустрията и центровете за данни
Линтън Кросби: Избирателите очакват от политиците стабилност и доверие, част 3
Европа слага край и на евтините китайски гуми
10-те най-големи производителя на батерии в света
Duster се превърна в малък Patrol
Мъск млъкна - и Tesla тръгна нагоре
Триредови радиатори: Има ли полза от тях?
Радан Кънев е новият председател на ДСБ
Пътуване без притеснения: Тези европейски държави са сред най-безопасните в света
80 милиона жени до 2036 г.: Ново проучване разкрива защо безплодието нараства
Задържаха до 72 часа шофьора на камиона от катастрофата на "Тракия"