Турция води доста балансирана политика и спечели доверието и на двете страни в конфликта в Украйна, като в същото време успя да повдигне световния си престиж. Това коментира журналистът и външнополитически анализатор Зоя Димитрова в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Преди войната в Украйна Турция беше изпаднала в ситуация, в която почти нямаше съседи, с които да е в добри отношения. През последните две години назря кризата с Гърция. Появиха се проблеми и с традиционните арабски партньори заради ситуацията в Източното Средиземноморие и напрежението около газовите находища“, разказва Димитрова.
Сега обаче инициативите на Ердоган за мирни преговори и личните му връзки с двамата президенти възстановиха престижа на страната. „Много често Ердоган е активната страна в опитите за намаляване на напрежението и спиране на войната“, каза анализаторът.
Същевременно след започването на войната, Турция зае много твърди позиция в НАТО, оказа подкрепа на Украйна, с която имат близки отношения още от 2014 година по въпроса за Крим, тъй като в Крим има голяма татарска общност, свързана с Турция езиково.
„Дипломатическата дейност на Турци около войната в Украйна донесе много плюсове и съживи отношенията им с важни страни като САЩ и Франция“, смята Димитрова. Тя припомни за проблемите на страната със САЩ заради подкрепата им за сирийските кюрди и покупката на руски системи С-400 от Турция. Сега обаче е съживен механизмът за сътрудничество, което стана ясно и от посещението на Виктория Нюланд в Анкара в началото на април.
Възобновяват се и отношенията с Франция, с която Турция имаше много противоречия, но сега двете страни намират общ език и изразяват желание за общи усилия за спиране на войната, допълни събеседникът.
Турция се превръща и във важен фактор при доставките на алтернативни източници на енергия за Европа. Вече действа транс-анадолския газопровод, който пренася газ от Азербайджан и е много добра база, от която Европа да бъде снабдявана с алтернативен газ, смята тя.
Не е тайна, че Турция има желание да се превърне в сила от много по-голям мащаб, допълни анализаторът.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?
преди 3 години Като те хванат на тясно и започваш с лични обиди? Просто ми беше интересно защо ти и другите проукрайнски *** се напъвате толкова в рева си, а за диктатора Ердоган и дума не обелвате. Но явно ревете само за което ви плащат. А кюрдите не са хора. Нека ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Душицо с ай кю 40, айде ако обичаш поне се опитай да сглобяваш изречения, в които има някакъв смисъл. "Плащат", "хапчетата" и тн. думички и изразчета - между вас си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ами нещо много си кротувате! Ни вой ни песен! Или не ви плащат да плюето по Ердоган. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това, че си резнат не означава, че си един от тях. Ако си роден в България си българин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тоя па, пълно е със статии. Отвори и чети. Турция срешу въоръженото крило на ПКК, а не срещу Ирак. Тия от 40 години си се шият един друг. Какъв ти е сега жалкия напън, да оприличиш двата конфликта или да изкараш НАТО гадно някак си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А защо нашите медии мълчат, че Турция нападна Ирак на 17 Април(преди 3 дена)?! Или както обикновено НАТОвците са добри, а всички останали лоши?! Аман от лицемерие, манипулации и двойни-тройни стандарти!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар