IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Атанас Пеканов: Влизането в еврозоната и ОИСР са приоритет за България

Антиинфлационните мерки у нас трябва бъдат много точно таргетирани, заяви вицепремиерът по управление на европейските средства

17:14 | 31.08.22 г.

Приоритет на служебния кабинет е да се свърши работата по техническата подготовка за членството на България в еврозоната, за да може редовното правителство да направи официално запитване дали това може да се случи от 2024 г. Това коментира Атанас Пеканов, служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства, в ефира на предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.

България трябва да стане член на еврозоната, за да се възползва от сигурността на паричния съюз. "По-добре е да се движим с другите страни, отколкото да изоставаме. Общественият дебат и политическата реторика често обаче водят до страхове и преекспониране, със сигурност ще има такова по отношение на еврозоната, че цените много ще поскъпнат", посочи Пеканов. 

"Примерът на Хърватия, която ще приеме еврото на 1 януари 2023, показва, че няма обосновка за такива опасения. Еврото в момента е слабо, защото ЕЦБ изостава от Федералния резерв на САЩ в мерките за затягане", каза Пеканов. Той допълни обаче, че еврото е силно като конструкция, по-силно отпреди десет години.

Пеканов каза, че ЕС в момента е под шока на зависимостта си от руските енергийни ресурси, но виждаме края на този период, а периферията не е под толкова силен шок заради механизмите за споделяне на риска, което в противен случай би изплашило инвеститорите. "Не виждаме тези спекулативни атаки отпреди десет години, когато имаше риск цялата конструкция да е под риск, защото инвеститорите бягат от дадени страни в периферията", коментира вицепремиерът.

По темата за високата инфлация Атанас Пеканов заяви, че в България често не чуваме сигналите от международната и европейската сцена от събития като събирането на централните банкери в Джаксън Хол. „Там бе даден ясен сигнал, че заради голямата инфлация паричната и фискалната политика ще трябва да се затягат дори ако това доведе до забавяне на растежа и други трудности“, каза Пеканов.

"Дълги години живяхме в условия на много ниска инфлация и може би се поуспокоихме, че тя няма да се завърне, а виждаме много стряскащи нива... (В Джаксън Хол) видяхме ясното ново разбиране, че миксът от паричната и фискалната политика предопределя икономическата активност, съответно и инфлацията", посочи вицепремиерът. 

„Ще трябва да се намери много точен баланс как да се запази колкото се може повече икономическата активност и заетостта, но да се намали напрежението върху цените“, каза Пеканов.

„Ще трябва да се оптимизира фискалната политика, за да се помага на нуждаещите се в настоящата ситуация на повишени цени на енергийните ресурси, но тези мерки трябва да бъдат много точно таргетирани“, заяви той.

"Има много хора, особено в България при този стандарт на живот, които наистина имат нужда от помощ. За тях, със сигурност, фискалната помощ не трябва да намалява, компенсации трябва да има.. но трябва да се помага само на тези фирми, които губят", допълни Пеканов.

По думите му България трябва да престане да привлича инвеститори с евтин труд, което само засилва и демографските проблеми заради изтичането на кадри в чужбина.

"Отдавна трябваше да спрем модела на подбиване на доходите на други страни - всъщност заради него не успяхме да конвергираме достатъчно в доходите. Това не е устойчиво", отбеляза Атана Пеканов.

Как се развива процесът по присъединяване на България към Шенген, какви ще са ползите от членството в ОИСР и защо няма обществен дебат по икономически теми може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още