Европейският институт за иновации и технологии (EIT) дава началото на инициативата Deep Tech Talent Initiative, която цели да обучи 1 млн. души в сферата на дълбоките технологии до 2025 г. Това обяви еврокомисарят за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел в рамките на събитието EIT Summit в Брюксел.
Т. нар. дълбоки технологии (решения, комбиниращи науката, инженерната, биологичната и дигиталната сфера) Европейският съюз определя като незаменими за създаването на решения на настоящите глобални предизвикателства.
Но Старият континент е изправен пред редица предизвикателства, включително липса на достатъчно таланти и изтичането на кадри към по-високотехнологични части на света, където те могат да развиват идеите си.
EIT призовава всички заинтересовани страни да се включат в инициативата, като се очаква те да се ангажират и финансово. По план Европейският център за иновации и технологии е заложил първоначална инвестиция от 25 млн. евро, която ще дойде от него и може да нарасне значително в зависимост от участието на други партньори, посочи Мартин Кърн, директор на EIT.
„Планът е EIT Deep Tech Initiative да надгради досегашните усилия и програми в областта“, коментира Нектариос Тавернаракис, председател на управителния съвет на EIT.
Целта на инициативата е да отговори на предизвикателствата, свързани с кадрите в технологичната сфера, което да даде иновационен тласък на Европа като цяло.
EIT планира да мобилизира всичките си над 3400 партньора и над 70 центъра в Европа, за да развива въпросните образователни програми.
Новата програма, която стартира днес, е отворена за всички европейци от всички образователни нива – от тези в средните училища до студенти, предприемачи и професионалисти в различни области.
Центърът смята, че чрез тези действия не само ще насърчи създаването на по-иновативни компании на европейска територия, но и ще задържи големите компании, мотивирайки ги да разширяват бизнеса си в страните членки.


Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Инициатива за размяна на играчки във Варна
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Ванс: САЩ се надява на "добри новини“ за уреждането на конфликта в Украйна
За първи път: Бебе бенгалски тигър се роди в зоопарка в Стара Загора
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”
Меглена Кунева: България влиза в еврозоната с липса на визия
Български шофьор на камион е задържан в Гърция, бил в насрещното платно