Компанията за изкуствен интелект Anthropic е засегната от колективен иск във федералния съд на Калифорния. Искът е заведен от трима автори, които твърдят, че тя е злоупотребила с техните книги и стотици хиляди други, за да обучи своя чатбот с изкуствен интелект (AI) Claude, предава Ройтерс.
Жалбата, подадена в понеделник от писателите и журналисти Андреа Барц, Чалрс Грейбър и Кърк Уолъс Джонсън, посочва, че Anthropic е използвала пиратски версии на техните и на други произведения, за да обучи Claude да отговаря на човешки заявки.
Във вторник говорител на Anthropic заяви, че компанията е запозната с делото и прави оценка на жалбата, но отказва да коментира повече. Адвокатът на авторите е отказал коментар.
Делото се присъединява към няколко други жалби, подадени от притежатели на авторски права, включително визуални артисти, новинарски издания и звукозаписни компании, относно материалите, използвани от технологичните компании за обучение на техните системи за генеративен изкуствен интелект.
Отделни групи автори съдиха OpenAI и Meta Platforms за предполагаема злоупотреба от страна на компаниите с работата с цел обучение на големи езикови модели, които са в основата на техните чатботове.
Делото, заведено в понеделник, е второто срещу Anthropic след друго, заведено от музикални издатели миналата година за предполагаема злоупотреба със защитени с авторски права текстове на песни за обучение на Claude.
В жалбата си авторите посочват, че Anthropic е „изградила бизнес за милиарди долари, като е откраднала стотици хиляди книги, защитени с авторски права“. Anthropic получи финансова подкрепа от различни източници, включително Amazon, Google и бившия криптомилиардер Сам Банкман-Фрийд.
Според жалбата творбите на авторите са били включени в набор от пиратски книги, които Anthropic е използвала, за да обучи Claude.
В документите се изисква неуточнена сума за парично обезщетение и заповед за постоянно блокиране на Anthropic от злоупотреба с работата на авторите.


Летен хороскоп за всички зодии
Виц на деня - 04 юли
Днес валежисе спират
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
Наемането в САЩ рязко се забавя
Япония похарчи милиарди, за да подкрепи йената. Защо това не дава резултат?
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
Деца караха е-тротинетки в училищен двор, глобиха родителите