Citi очаква технологичните компании в Азия да наберат повече средства през 2025 г. в сравнение с миналата година. Този ръст ще бъде воден от развитието на изкуствения интелект (AI) и по-голямата активност в Индия и Тайван, заяви банката от Wall Street, цитирана от Ройтерс.
Банката, която набира най-много средства за технологични компании в Азия (без Япония), прогнозира най-малко 10% увеличение на обемите на привлечените средства в сектора на технологиите, медиите и телекомуникациите в Азия тази година спрямо 70 млрд. долара през 2024 г.
Финансирането, предизвикано от изкуствения интелект (AI), включително веригата за доставки на хардуер и дигитална инфраструктура като центрове за данни, кули и оптични кабели, ще продължи да подкрепя кръговете, коментира Хо-Ин Лий, базиран в Хонконг ръководител „Технологии и Комуникации“ в инвестиционната банка в Азия.
„Темата за изкуствения интелект е много важна и ще продължи да доминира“, коментира Лий пред Ройтерс. „Мисля, че тази година ще видим повече фокус... върху практическите приложения и ползите, които AI може да създаде за финансите на бизнеса“.
Лий твърди, че компаниите са били по-добре подготвени за завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост и за потенциалното влияние на неговите политики върху AI сектора.
Във вторник Тръмп обяви частни инвестиции до 500 млрд. долара за финаниране на AI инфраструктура.
Лий казва, че перспективите за сделки в Индия ще продължат да бъдат силни и активността във веригата за доставки на хардуер в Тайван също се очаква да остане стабилна. В Хонконг той очаква няколко изостанали първични публични предлагания сега да се случат.
Очакваният растеж в Азия е прогнозиран на фона на слабостта, наблюдавана при новите листвания в Паназиатско-Тихоокеанския регион, където общото набиране на средства се сви с 33% през 2024 г. спрямо година по-рано, а това в Китай - някога стълб в основата на регионалните сделки – записа спад със 74%.
През миналата година Citi е помогнала на азиатски клиенти (без такива в Япония) в привличането на 4 млрд. долара чрез продажбата на акции и 2 млрд. долара чрез емитиране на дълг.


Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция
Интер със златен дубъл - и Купата на Италия към Скудетото
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут