Русия се затруднява да запази контрола си върху две военни бази в Сирия, които ѝ позволяват да упражнява влияние в Близкия изток и Африка. За това съобщава източник в Москва, запознат с въпроса, пред Bloomberg.
Преговорите с новото сирийско правителство са в застой, посочва източникът. Руските дейности във въздушната база „Хмеймим“ са ограничени, а два транспортни кораба е трябвало да чакат със седмици, преди да бъдат допуснати до пристанището на база „Тартус“, за да разтоварят военно оборудване.
Руският заместник-министър на външните работи Михаил Боганов, който е и специален представител на Москва за Близкия изток, пристигна във вторник в Дамаск в рамките на първо посещение на официална руска делегация след смяната на властта в Сирия.
Кремъл се надява, че руските представители ще могат да убедят „Хаят Тахрир ал Шам“ – групировката, която миналия месец свали близкия до Москва президент Башар Асад от власт, да позволи запазването на достъпа до базите. Русия помогна на Асад да напусне страната след падането на режима му. „Тартус“ е единственият руски военноморски център в Средиземно море, а „Хмеймим“ е ключова база за доставки към много части на Африка, където Москва има интереси.
Разположение на базите в Сирия. Графика: Bloomberg LP
Русия използва двете бази в опита си да разгърне влиянието си в Близкия изток. Загубата им ще е значителен стратегически проблем на фона на продължаващите санкции срещу страната от САЩ и Европа заради войната в Украйна.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков и руското министерство на отбраната не са отговорили незабавно на запитване за коментар. Не е установен контакт със сирийското министерство на външните работи за коментар.
Поне един от руските кораби – „Спарта ІІ“, проектиран за пренос на колесно карго като камиони, е напуснал зоната около пристанището в Тартус във вторник, според данни, събрани от Bloomberg.
Руският президент Владимир Путин нареди военна намеса в Сирия в подкрепа на Асад през 2015 г., помагайки за обръщането на хода на бойните действия по това време. През 2017 г. Русия получи разрешение да използва базите „Тартус“ и „Хмеймим“ за 49-годишен период.
Турция, която подкрепяше бунтовниците, е против продължаването на руското военно присъствие в Сирия. Много малко вероятно е новата сирийска власт да остави руските сили в двете бази, след като руски самолети атакуваха опозиционни сили по време на гражданската война, коментират двама турски високопоставени държавни представители. От турското министерство на отбраната са отказали коментар.
Анкара вече предложи да снабдява сирийските въоръжени сили с оръжия и да осигурява обучение. Голяма част от военните способности на страната бяха унищожени от израелски удари, след като Асад се оттегли.
Германският и френският външен министър посетиха Сирия малко след Нова година на фона на усилията на Европейския съюз да създаде връзки с новата власт и да ги убеди да ограничат руското влияние.
В понеделник външните министри на страните от блока постигнаха споразумение за пътна карта за постепенно отпадане на санкциите срещу Сирия.


Цените на горивата у нас растат лавинообразно
Инвестират над 200 млн. евро в Шумен
На косъм от трагедия: Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на в София
Овъглено тяло на бизнесмен е открито в дома му в Банкя
Mъж е с опасност за живота след катастрофа край Варна
От хартията до BookTok: Екологичният отпечатък на книгите
Д. Грозева: Продавачите на жилища изостават с шест месеца от пазарната реалност
Nvidia обсъжда гаранция за OpenAI по AI проект за 500 млрд. долара
Електропреносната мрежа на САЩ се задъхва заради жегите и центровете за данни
Саудитска Арабия търси нов обход за петрола след заплахата на хутите
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Само за жени: хороскоп за август 2026
ЦСКА обърна Ботев с два късни гола, феновете искат оставката на Христо Янев
Планът на Запада да окаже натиск върху Путин има очевиден недостатък
Меган Маркъл се показа по бански
преди 1 година орката има нужда от екс и то отзаде отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pk Папагал ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: гъбко разбирам, че боя с руското знаме, който си ял в училищния двор, е допринесъл много за менталното ти състояние, проточващо се от коментарите които оставяш. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: 0pk Хех ... Как по женски ме пришива ... :))) ... Щом не ми правиш комплименти значи си обратеняк като тuквеника007 !! Там където е минал ру33ийски ботуш трева не никне , разбирай демокрация дълги години няма да има !! Тва е реалността !! Радвай се с цялата си прору33ийска душица на постигнатото за толкова години ру33ийско присъствие. Кланета , бомбене , разруха , химически оръжия , затвори , убийства на политически опоненти . За тях това е норма вече . Ру33ийски мир в цялата му прелест !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: гъбко за тия брадатите те е грижа, за разлика от ония другите, къде Бени ги вкопава в земята, нали? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Изнасят всичко! Конец! 10 години ги избиваха и бомбардираха, сега да им оставят базите?! Наглост по ру33ийски! отговор Сигнализирай за неуместен коментар