Американският президент Доналд Тръмп е насърчил Украйна да засили ударите си по руска територия в личен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски, като дори го е попитал дали може да удари Москва, ако САЩ предоставят оръжия с голям обсег, съобщава Financial Times, позовавайки се на запознати с обаждането източници.
Според информацията в разговора в началото на месеца Тръмп е попитал дали Зеленски може да удари военни цели, разположени по-навътре в Русия, както и Москва и Санкт Петербург. Украинският президент е потвърдил тези способности на украинската армия, стига САЩ да предоставят нужните оръжия за това.
Припомняме, че само преди няколко дни Тръмп заяви, че ще изпрати ракети за противовъздушна отбрана Patriot на Украйна, като посочи, че те са необходими за отбраната на страната, тъй като руският президент Владимир Путин „говори хубаво, но след това бомбардира всички вечерта“.
На среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Овалния кабинет в понеделник Тръмп каза пред репортери, че е разочарован от Путин и че на Украйна ще бъдат изпратени американски оръжия за милиарди долари. Той обаче не спомена какво биха включвали тези оръжия, освен системите Patriot, и дали има възможност те да бъдат използвани за атака, а не защита на Украйна.
Въпреки това стъпката сигнализира значителен обрат в политиката на американския президент, предизвикана от неудовлетворението му от продължаващите атаки на Москва срещу съседната страна. По-рано този месец например САЩ спряха доставката на прехващачи за противовъздушна отбрана и други оръжия, предназначени за Украйна, но Тръмп анулира решението миналата седмица, което показва нарастващото му недоволство от Путин.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 4 месеца И защо да не я удари ? Те как удрят Киев ? Хм ? Защо не ? пиндирастацията си е пиндирастация :) Ххахахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: 0pk не веее не решава, той е като путин и чака заповед от шефа си СИ :):):) Много ясно че сам решава, повтаряли сме ти го многократно, но ти си ттт!.. това е свободна и независима държава, и точно за това ги подпалихте! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: August всичко беше някакъв цирк и реалити от Китеника, готвят ги бавно и чакаха да им свършат парите! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: 0pk Като те приберат в запас, ще гледаш цирка отвътре Тръмп трябваше в първите 24 часа, да нареди през 10км Пейтриъти до откат и чак тогава да си бъбри с кремълския сатрап. Вместо това, той му подари територии и го остави половин година да го баламосва и да си развява коня. Сега вече е набрал инерция и прави все повече дронове и ракети. Омота се с него Тръмп, като пате в кълчища. Взе да загрява, че уговорените безплатни ресурси на Украйна ще трябва, да ги купува от людоеда от КГБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца В смисъл, че Зеленския сам решава дали да удари или не? Цирка продължава. Чакаме 500% мита за всички търгуващи с П. , включително и ЕС :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар