Китайският президент Си Дзинпин се срещна със световни бизнес лидери в Пекин в опит да подобри настроенията на инвеститорите. Държавният глава заяви пред повече от 40 ръководители на компании от сферата на финансите, производството и технологиите, че Китай приветства техните инвестиции. Си обеща да подобри достъпа до пазара.
Броят на участниците надхвърли повече от два пъти този от миналогодишното събитие, когато Си се срещна с представители на бизнеса, предимно от САЩ. Президентът призова компаниите да работят с Китай за поддържане на световния икономически ред, като отправи завоалирана критика към търговските действия на администрацията на Тръмп.
Участниците представляват компании от различни европейски държави, както и бизнеси от САЩ, Япония и Южна Корея. През миналата година входящите инвестиции в Китай спаднаха до най-ниското си ниво от над три десетилетия.
През следващия месец САЩ ще приключат прегледа на спазването от страна на Пекин на търговското споразумение, сключено по време на първия мандат на американския президент Доналд Тръмп. Тогава ще влязат в сила и реципрочни мита в световен мащаб. Това може да създаде още препятствия.
В неделя китайският премиер Ли Цян заяви, че страната е подготвена за „шокове, които надхвърлят очакванията“, тъй като правителството си поставя амбициозна цел за растеж от около 5% през тази година. Икономистите изчисляват, че Пекин ще трябва да отпусне трилиони юани под формата на стимули, за да постигне тази цел, ако митата нараснат.
Вижте и останалите новини във видеото.
Всички емисии от рубриката може да гледате тук.


Пожарите във Франция и Испания влошиха качеството на въздуха
Доклад разкри: 13 227 са жертвите на войната в Косово
Четири жени обвиняват Джаред Лето
Двама пожарникари загинаха при гасене на огъня в Крит
Стоянов: Правителството търси МиГ-29 само за резервни части
Европа ускорява зеления преход, но остава зависима от критичните суровини
AstraZeneca се насочи към продажби за $80 млрд
Как бе пуснат новия мост САЩ-Канада, част 2
Как бе пуснат новия мост САЩ-Канада, част 1
А. Панайотов: Златото не предпазва от нищо, цената му може да спадне до $3500
ABT превърна Audi RS 3 в суперкола с 630 коня
BMW запази името на бъдещия си флагман
Забравеният бутон за превключване на фаровете
Bentley показа салона на първия си електромобил
16 или 22 градуса: коя настройка охлажда купето по-бързо
Как мозъкът ни се пренастройва, за да върши няколко неща едновременно
4 зодии ще изживеят дълбока, удовлетворяваща любов до края на лятото
Как войната в Украйна пренарежда световната енергийна карта
Защо не бива да споделяме за връзката си?