Фючърсите за доставка на суров петрол през юли се повишиха тази сутрин с 0,4 на сто до 65,89 долара за барел, след като стана ясно, че поне няколко рафинерии ще прекъснат работа поради ремонти.
Valero Energy Corp., най-голямата компания за рафиниране на петрол в САЩ, ще затвори две бензинови рафинерии в Луизиана и в Тексас. Освен това главният секретар на ОПЕК Абдала ел-Бадри заяви в интервю в Лондон вчера, че организацията няма да увеличи производствените квоти.
Договорите за доставка на лондонския сорт Брент през юли се повишиха с 35 цента, или 0,5 на сто, до 70,70 долара за барел. Вчера брентът стигна 70,40 долара за барел, което бе най-високата му стойност от 25 май насам.
В началото на вчерашния ден сортът, търгуван в Ню Йорк – WTI (West Texas Intermediate), стигна 66,08 долара за барел, след което се понижи до ниво от 65,60.
Потреблението на петрол в САЩ също регистрира ръст, по данни на енергийното министерство на САЩ, като се е повишило с 2,4 на сто спрямо същия период на миналата година до 20,9 млн. барела.
Днес трябва да излязат данните за производствените капацитети на рафинериите в САЩ. Според проучване на Bloomberg средната прогноза на 11 анализатори е, че рафинериите са работили през май на 91,6 на сто от пълния си капацитет. През май 2005 г. тази цифра бе 94,9 на сто, а през 2006 – 96 на сто.
Консенсусната прогноза е, че бензиновите запаси за миналата седмица също са нараснали с 1,6 млн. барела. За седмицата до 25 май запасите бяха 198 млн. барела, което е с 6,7 на сто по-ниско от средната им стойност за последните 5 години.
Днес трябва да излязат и данните за петролните запаси за седмицата преди 1 юни. Според консенсусната прогноза те са се увеличили със 125 000 барела.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Индия отказа Су-57, а Москва отново го обяви за "без аналог"
Българските храни губят битката на собствения си пазар
Стилияна Николова спечели сребърен медал на Световното по художествена гимнастика
Хакер твърди, че е откраднал данни от Министерството на отбраната на България
Христина Христова: Проблемът с минималната работна заплата е голямата дискусия вече 20 години