Курсът на британската лира спадна под 1,20 долара в навечерието на реч на премиера Тереза Мей за Brexit.
Тази сутрин британската лира достигна минимум спрямо долара, какъвто не бе отчитала от 7 октомври, когато се срина до 1,1841 долара, и се разменяше за 1,1986 долара. След това тя леко възстанови загубите си и се разменяше за около 1,2035 долара, оставайки обаче под стойността си от петък (1,2197 долара), предава AFP, цитирана от БТА.
В по-малка степен британската валута поевтиня и спрямо еврото, което достигна при първите търгове в азиатската електронна търговия 87,87 пенса - максимум от ноември - спрямо 87,15 пенса два дни по-рано.
Според редица медии във вторник в реч в Лондон Тереза Мей ще очертае основните насоки на "твърд Brexit": изтегляне от единния пазар, от европейския митнически съюз и от Европейския съд, за да си върне контрола върху европейската имиграция, отбелязва AFP.
Информациите от медиите през уикенда без съмнение са причината за понижението на курса на лирата, коментира валутен експерт, цитиран от агенцията.
„Макар че паундът се възстанови до известна степен в Лондон, изглежда, че реалностите на твърдия Brexit все още не са напълно оценени", казва Шон Калоу, старши стратег в Westpac Banking Corp. в Сидни, цитиран от Bloomberg. “Трудно е паундът да избегне изпитанието от най-вероятен срив в следващите седмици".


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам