Световният гигант в областта на облигациите Pacific Investment Management Co. (Pimco) очаква основният лихвен процент в Австралия да продължи да се понижава, тъй като централната банка на страната се опитва да подкрепи икономиката срещу чезнещия инвестиционен бум в добивната ѝ индустрия, съобщи MarketWatch.
От края на 2011 г. централната банка на страната понижи основната лихва 7 пъти, за да достигне тя 2,75% в началото на месеца, опитвайки се да стимулира активността в по-слабите сектори на икономиката като жилищата, строителството и продажбите на дребно.
Оценки на Pimco сочат, че инвестициите в добивния сектор са допринесли за 60% от икономическия растеж на Австралия през 2012 г. При положение, че добивните и енергийните компании преразглеждат разходните си планове, това ще остави „значителна икономическа празнина в краткосрочен план, която трябва да бъде запълнена“, пишат в изследователска бележка анализаторите на облигационния гигант Адам Бауи и Робърт Мийд.
„Pimco очаква, че ще бъде необходима по-разхлабена политика, която да подкрепи останалите източници на вътрешен растеж като инвестициите извън добивния сектор, потреблението на домакинствата и жилищното строителство“, добавят те.
От известно време фондът прогнозира допълнително понижаване на основната лихва. През октомври Pimco обяви, че японската централна банка вероятно ще понижи основната лихва до 2% отчасти заради поскъпването на австралийския долар спрямо останалите световни валути. В ранната азиатска търговия австралийската валута се обезцени до 19-месечно дъно от 0,9556 щатски долар за един австралийски.
В днешната бележка на анализаторите не се посочват конкретни прогнози за понижаването на лихвения процент. „Макар че основна лихва от 2,75% изглежда изключително ниска от гледна точка на досегашното ниво в Австралия, тя оставя на централната банка достатъчно огнева мощ за борба със забавянето на икономиката на страната“, отбелязват анализаторите на Pimco.
Видео материал вижте в Bulgaria on Air.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро