Швейцария може да пренареди световната парична система
Ако швейцарците гласуват за по-високи златни резерви на централната си банка, цената на благородния метал ще се изстреля нагоре
08:17 | 27.10.14 г. 49Препоръчан материал от партньор на investor.bg
Валутните резерви на Националната банка са за около 500 млрд. долара. Златото в момента покрива по-малко от осем на сто от тези резерви. Снимка: Ройтерс
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 11 години Швейцарците са развито и богато общество точно защото не подкрепят такива безумни решения! Златото и по принцип валутните резерви могата да дадат сигурност на Швейцария само ако географски е дивирзефицирано тяхното съхранение. Държенето на цялото злато в Швейцария ще им увеличи вместо да им намали риска! Ако утре някой ги нападне, както Русия нападна Украйна или Ирак Кувейт, цялото им злато също ще попадне в ръцете на врага, докато имат злато и валутни резерви в САЩ и т.н. с тези пари могат да организират отпор на врага. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Има огромна разлика между Швейцария и България. Бизнесът на швейцарците в голяма степен е офшорен и влизането им в ЕС щеше да нанесе огромни загуби за финансовият им сектор, докато България и другите членки на ЕС нямат такъв проблем! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Еталон са за най-развито общество!Щом са разбрали, че от фиатната система политиците ги ограбват и са наясно с огромната власт, която са им дали с този референдум ще им сложат златни окови, така ще си върнат обратно властта! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А защо у нас никой не говори къде е и кой се разпорежда с нашия златен резерв? Все едно, че го нямаме. А би трябвало да е около 40 тона.Като имам предвид какви ги върши сегашното ръководство на БНБ, честно казано силно съм притеснен.А що се отнася за швейцарския референдум, не мисля че ще им позволят да мине. Ще бъде нещо като референдума за независимост на Шотландия.Наистина ако референдумът мине, то централните им банкери ще се изправят пред сериозни трудности. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години т.е. когато Швейцариците гласуваха да останат извън ЕС популистите пак са били малцинство...я ми кажи-ние що тогава се подведохме по нашите популисти?:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Швейцарските избиратели са достатъчно умни за да не гласуват за такава глупост, както отхвърлиха на референдум и идиотското предложение за минимална заплата от 3300 евро!Във всяка държава има популисти, но швшйцарската демокрация работи добре, защото популистите винаги остават в малцинство! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Т.е. швейцарците искат зад франка да стои злато, а не имоти и БВП ?!Ако го направят, тогава един франк ще се разменя срещу четири евро и пет, шест долара. Тогава швейцарците как ще поевтинят валутата си не ми е ясно, като и сега изразходват маса пари за да го държат по-нисък, от колкото му е пазарната цена.Мисля, че експериментът ще е за сметка на швейцарците, освен ако не мислят да се изхранват само от банки и превалутиране, защото каквото и да е произведено, то ще е в пъти с по-висока цена от продукт произведен в ЕС и САЩ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години To па някой ще ги пита. Швейцарците кефят от всякъде, винаги неутрални, но винаги добре отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Това няма да го позволи никой от Кукловодите на света отговор Сигнализирай за неуместен коментар