IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо световното възстановяване е толкова бавно?

Правдоподобно финансово обяснение започва със счетоводен отчет, чийто баланс е нарушен от увеличаващи се заеми

21:05 | 07.08.14 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Защо световното възстановяване е толкова бавно?

Тези тенденции задържат доходите и БВП. За цялата икономика, която включва както трудовата сила, така и производството, деградацията на уменията и достойнството на работниците нанася повече щети, отколкото слабото възстановяване на БВП.

Обяснението, което теорията за секуларната стагнация дава за недостатъчното създаване на работни места чрез недостатъчно инвестиране, гледа назад. По-вероятно е недостатъчната покупателна способност на работещите на непълно работно време да доведе до предпазливост на капиталовите инвестиции, каквито и да са лихвените равнища.

Всъщност най-големият проблем на трудовите пазари не се свързва толкова много с финансите, колкото с асиметрията при създаването на работни места и с унищожаването. Лесно е да се унищожат или да се обезценят работни места чрез новите технологии и стремежа към ефективност. Трудно е да се създадат добри нови работни места особено в бюрократично развитите икономики, които вече покриват толкова много нужди и желания.

Тази асиметрия е заплаха от поколения на много места, но правителствата и бизнес ръководителите свикнаха усилено да се борят за отслабването й чрез създаването на това, което германците в крайна сметка нарекоха социалния пазарен модел.

Моделът имаше простичка цел - да накара икономиката да работи за обществото. За да се постигне това, заплатите се поддържаха като цяло на задоволително ниво, а времето, прекарано в трудовите редици, намаля с повишаването на промишлената производителност. Правителствените програми за създаване на работни места помогнаха безработицата да бъде под контрол.

Законите и социалният консенсус подкрепиха развитието на такива трудоемки сектори като туризма и здравеопазването.

За съжаление системата изгуби гъвкавостта си до към 80-те години, особено в Европа. Работните места станаха толкова сигурни и толкова скъпи за работодателите, че наемането се превърна в значително рисково начинание, а съкращаването на работна сила става изключително доходно. В допълнение политиците и бизнес лидерите започнаха да обръщат по-малко внимание на социалните предизвикателства, породени от безработицата и непълната заетост.

Финансовата криза показа болезнените последици от комбинирането на прекалено ограничаващи закони и официалната липса на загриженост. Както в САЩ, така и в Европа, компаниите и правителства бързо освободиха от работа служители и възприеха почасовата работа и аутсорсинга, за да намалят разходите за заплати. Въпреки това работодателите наемаха и все още наемат с неохота.

Въпреки че равнищата на безработица сега спадат, може да се направи много повече. Термин като секуларна стагнация дава грешна представа. Забавянето на растежа на населението е секуларна тенденция. Високата безработица до голяма степен е резултат от лош избор на мерки.

Моделът на социалния пазар може отново да работи. До голяма степен успешните трудови реформи в Германия от последното десетилетие дават някои насоки как да се действа. Списъкът с промени, които биха помогнали, включва намаляване на трудовите данъци, увеличаване на правителствените субсидии за наемане, големи инфраструктурни програми и финансово преструктуриране, за да се премахнат ограниченията, създадени от големите дългове.

Усилията в тази насока биха довели до по-бърз растеж на БВП, но това не трябва да бъде най-важната цел. Борбата срещу трудовата асиметрия трябва да бъде в центъра на икономическата политика, тъй като загубата на добри работни места нанася повече щети, отколкото загубата на няколко процентни пункта от БВП.

Точно сега обаче правителствата губят тази битка.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:44 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 11 rate down comment 1
Людени
преди 9 години
И едно нестандартно обяснение .... Защото икономиката е ПАРА-наука (или ПСЕВДО-такава) !!"Не е възможно да правиш на *** всички хора и през цялото време !"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 25 rate down comment 2
balkando
преди 9 години
Защото въпросът се разбира наопаки :) Истината е, че икономическите закони непрекъснато се опитват да възстановяват икономиката в ефективен и достатъчен размер. Но едни алчни *** се опитват да я изюркат да препуска непрекъснато. За пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 37 rate down comment 4
Лъско
преди 9 години
Защо хората смятат, че трябва да има непрекъснат и стабилен икономически растеж?Това е грешката, защото такъв постоянен растеж е невъзможен. Ресурсите са ограничени и някои от тях започват да привършват. Технологиите и те имат предели, макар и все още сравнително далеко.. Отделно потреблението и то има предел, ще потребяваш, колко да потребяваш? На ден ще ядеш по 2 кила манджа, да се научиш ще ядеш по 5 кила и до там, ще станеш 200 кила и сан тропо.Щастието не е в потребяването, най-хубавите неща обикновено са безплатни. Абе консуматорско общество кажи и повече не обяснявай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 6
Xman1
преди 9 години
А можеби са очаквали, че като наложат санкции на Русия... възстановяването ще се забърза? Тази "престрелка" от санкции няма да завърши добре нито за запада нито за Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
"Защо световното възстановяване е толкова бавно? "---------------------Спрете "тревата", всичко ще тръгне чувствително по-бързо ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
m a x
преди 9 години
Какво очаквате, когато отново започна да се засилва несигурността и в медиите дори вече се говори за Трета световна? Днес Марио Драги пак обясняваше за негативното въздействие от повишаването на геополитически рискове
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още