Според Маргарита Асенова, анализатор в Центъра за анализ и европейска политика, Русия може да удвои износа си на газ за Европа през съществуващите газопроводи в Украйна, без да строи „Северен поток“ 2.
Но въпреки съпротивата на редица германски политици, на Вашингтон и на някои европейски страни, строежът на този газопровод продължава.
Германия има силната подкрепа на руския държавен енергиен гигант „Газпром". Газопроводът е само част от проектите, спонсорирани от Кремъл, които привидно са предназначени да заобиколят Украйна, какъвто е и случаят с „Турски поток“. Идеята на „Газпром“ не е лишена от смисъл, защото Русия иска да избегне транзит през страна, с която не е в особено добри отношения.
Европейският съюз (ЕС) и Германия в частност се опитват да сключат споразумение между Москва и Киев, с което да запазят сегашната схема на транзит на газ, която е свързана с Украйна. Според анализатори, след като изтече договорът между двете страни (Русия и Украйна) през 2019 г. ЕС ще трябва да плаща, за да продължи транзитирането на газ през Украйна.
За мнозина от поколението на Герхард Шрьодер, сътрудничеството с Русия е един вид продължаване на традицията, установена през 1970 г. от тогавашния канцлер Вили Бранд, който се противопостави на САЩ, за да „затопли“ отношенията си с Съветския съюз.
За по-младите поколения в германските партии, обаче, това сътрудничество не изглежда толкова оптимистично.
Германия е обвързана с Русия от десетилетия чрез кооперация в областта на енергийните доставки, но тази кооперация трябва да предложи нещо и за останалите европейски държави.
Миналата седмица Ангела Меркел прие външния руски министър Сергей Лавров в Берлин. Той беше придружен от началника на руския генерален щаб Валерий Герасимов, който беше изгонен от ЕС, след като Русия анексира Крим през 2014 г.
Поддържането на линии, отворени към Кремъл, е особено популярна стратегия в Германия, където анкетите показват, че повечето хора са добре настроени към Русия.
Все повече хора, обаче, се чудят дали Германия не плаща прекалено висока цена, губейки авторитета си.


Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
преди 7 години Не, просто показва колко си ***.умен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години а кви да ви ги пускат ? като не сте особенно умни ? :) тогава нали няма да ги разбереш бе младеж недоучил ! :) ... и не ми се сърди че съм се родил най назапад от всички вас :):) не може всички да сме бели хора отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Проблемът на Русия е, че пазарът и е в пъти по неплатежоспособен в сравнение с американския и това се използва, разбира се, от Америка.Проблемът на България е, че купува скъп газ от един източник и това ни се продава като 'взаимноизгодно' сътрудничество. Търговският ни дефицит с Русия е между 5 и 10 млрд. лева годишно (в зависимост от цената на петрола). Само за последните 10г. Русия е на плюс от поне 70 млрд. лева от търговията с България. В същото време, Турция получи 1 млрд долара компенсации от Газпром заради завишените цени на газа и като условие да се прокара турски поток. Ние кога? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Опорките стават все по-***. Може би клиентелата им е с все по- спадащо интелектуално ниво. Почват да преобладават видински експерти, ефрейтори и всякакви обикновени .... читатели.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Строежът е в ход, ако чак сега са се сетили че трябва да са лоялни към Европа, след като убиха южен поток....загубите от спирането му ще бъдат убийствени и за Русия и за Германия! И никой няма да го приеме ей така без последствия...този път нервите на Путин няма да издържат и посред зима ще остави европа без газ, ей така за назидание...не им пука... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "пазар"?муахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години не е лошо преди да ставате зависими да прочетете статията, а не само заглавието :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не е добре да си зависим от руският газ а е добре да си зависим отамериканският шистов газ който е и с 20% по-скъп.Това как се нарича? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Германия отдавна е изгубила явторитета си , стремейки се преди всичко / и преди всички / да гарантира собствената си изгода ! Е , сега ше трябва да преглътне цената на "американския" газ . отговор Сигнализирай за неуместен коментар