IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Слънчева енергия без субсидии

Как една соларна централа в Югоизточна Англия може да постави началото на нова ера в развитието на възобновяемата енергията

14:12 | 15.08.18 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Това може да доведе до нов старт за развитието на слънчевата енергетика.

Cleve Hill има потенциала да отбележи момента, в който слънчевата енергия се превръща в автономна част от общата енергетика, която не се нуждае от допълнително субсидиране.

Част от публичната подкрепа за енергия, генерирана чрез фотоволтаични системи (photovoltaics – PV) - технологията, която превръща слънчевата светлина в електричество, идва заради лесната ѝ интеграция към изградената електрическа мрежа.

Слънчевите панели по покривите са удобни за обществото, защото производството на електроенергия се случва по време на нейното използване. 

Соларните централи привличат инвеститорите, защото те са по-евтини откъм инсталационна гледна точка, но също така притежават и голям капацитет, така че финансите да бъдат приети на по-големи порции и инвеститорите да спечелят повече.

Ако проектът за изграждане на Cleve |Hill се реализира и постави начало за изграждане на други големи соларни централни, какво ще стане с единичните панели, монтирани по покривите на къщите?

„Може ли глобалното нарастване на производството на слънчева енергия да намали разходите по покривните системи, така че да се се балансира между големите и малките системи, изградени без субсидии“, пита Алистър Бъкли.

Соларният парк в Кент трябва да бъде обсъден на най-високо държавно ниво и да бъде изграден с помощта на местните власти и операторите на електрически мрежи. Слънчевата енергия без субсидии би била много по-слабо регулирана. Това би могло да доведе или до големи проблеми, или до точното решение, смята Бъкли.

Великобритания се възползва през тази година от необичайно силното слънце. През юни и в началото на юли генерираната слънчева енергия надхвърли 9 гигавата за всеки ден от седмицата. На 30 юни соларното електричество съставляваше 30% от националното потребление на електроенергия. В същия период има отчетени дни, в които соларната и вятърната енергия са съставлявали близо 50% от общото потребление на Великобритания.

Обединеното кралство разполага и със 7 гигавата ядрена мощност, която не може да бъде изключена. Комбинацията от ядрена, вятърна и соларна енергия означава, че е имало случаи през тази година, при които използването на газ и други изкопаеми горива е намаляло до около 20% от националното потребление.

Основен проблем пред развитието на соларната енергия е невъзможността за прогнозиране на нейното производство, което зависи от климатичните условия. Също така за изграждането на мащабни проекти ще са необходими огромни площи земя, на които да бъдат монтирани слънчевите панели. Тези централи ще създават проблеми и за мрежовите оператори, тъй като ще произвеждат големи и неконтролируеми потоци енергия в зависимост от времето.

Ако проектът Cleve Hill бъде завършен и заработи без субсидиране, нисковъглеродното бъдеще, включващо развита соларна енергетика, изглежда почти неизбежно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 4 rate down comment 9
ABBA
преди 5 години
Зелка, намирак книгата на Джери Василатос "Изгубените открития" и четеш факти, факти.... поне по тая глава ги има доволно.https://chitanka.info/book/3003-izgubenite-otkritija
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 1
zelka007
преди 5 години
"Апропо по световните изложения се е мотал камион с работещ малък термоядрен реактор/генератор, но за това световните медии са форматирани на low level format!"затова ли говориш ? :https://tnenergy.livejournal.com/10660.html"мота" се прототип , на който се опитват да докажат въобще принципа на работа и идеята :))) айде по-сериозно като се говори за такива неща :)))това е публикацията на изследването :https://***.researchgate.net/publication/230563086_Recent_results_from_the_HIT-SI_experiment
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 0
khao
преди 5 години
патента на Фило Фарнсуърт за термоядрен синтез е неработещ за индустриални цели :):) да беше прочел и това, а не само заглавието... апропо, тоя камион що не се мота още ? хахахаха, дали щото от аспуха му не излиза радиация ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 6
khao
преди 5 години
само мозъка ти е фалирал .... но частично си прав, към момента въглищарите биват много по субсидирани от който и да е панел !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 0
khao
преди 5 години
щеше да е хубаво ако има термоядрен синтез, но последно време никакъв напредък в тая област, но без него оставаме да разчитаме на турбини и фотосинтезата :) ... и към момента избора е кво да върти турбината и да не ни трови
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 13
studioaa
преди 5 години
Субсидиите никога не са успели да постигнат нищо в дългосрочен план и всичките слънчеви централи ще фалират точно както фалираха всички производители на слънчеви панели в Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 13
ABBA
преди 5 години
Апропо по световните изложения се е мотал камион с работещ малък термоядрен реактор/генератор, но за това световните медии са форматирани на low level format!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 14
ABBA
преди 5 години
Как една соларна централа в Югоизточна Англия може да постави началото на нова ера в развитието на възобновяемата енергиятаКак едни кухи *** ще спрат мъглите у мъгливия Албион?!За протокола, патента на Фило Фарнсуърт за термоядрен синтез отдавна е изтекъл. *** Фашингтон ше загуби от играта с петрола, петродолара, петропродажния износ на демокрация и въобще свят с перпетуммобиле ше фърли англосансите у г*за на географията, дето и въпросния Албион се намира.Все пак, човечеството помни кому дължи цветната телевизия: на изобретателя Фило Фарнсуърт..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 5
neverland
преди 5 години
Е, де да знам какво трябва, ако знаех нямаше да си хортуваме сега :) Нещо, термоядрен синтез трябва, нещо, някакви фимически реакции и разпади да стават, нещо "йонизирана" или "чиста лъчиста енергия"( :) ) иска, нещо по около квантовата физика, а не просто да се опъват перки и панели по полетата ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 8
khao
преди 5 години
Нещо като инсталацията с огледалата в Америка, нещо още по напредничаво.---например перпетуум мобиле ? :):) ква е разликата дали ще го покриеш с плочки или огледала ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още