IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Няма нужда САЩ и Китай да бъдат врагове

Когато Пекин сътрудничи, той трябва да бъде приет като партньор, а когато не - да бъде обуздан внимателно, методично и ефикасно

10:35 | 04.07.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Традиционният подтик на американската политика към Китай – да спечели от икономическото приобщаване, да насърчи инстинктите за сътрудничество на Пекин, и да ограничи поведението му където е необходимо – все още е жизнен. Важно е да помним, че отвъд търговията интересите на двете държави са сходни в повече области, отколкото хората си представят. Те споделят общи интереси в справянето с глобални въпроси като климатичните промени, разпространението на ядреното оръжие, тероризма, финансовата стабилност и заразните болести. Те биха извлекли полза от съвместната работа по регионални предизвикателства за сигурността като Северна Корея и Афганистан, да не споменаваме екологични проблеми като свръх риболова и обезлесяването. Сътрудничеството в тези области не е самоцелно – без него тези спешни проблеми може да се окажат неразрешими.

Разногласията около търговията обаче трябва да бъдат решени. Китай внесе меркантилни инстинкти в глобалния ред, който се съблюдава от Световната търговска организация (СТО), която има задачата да ги потиска. Но твърде рязката промяна – от приемане на китайския подход към икономическото управление до обявяването му за недопустим – едва ли ще успее. Идеята, че Пекин може внезапно да изостави своя държавен икономически модел по волята на Тръмп, е нелепа. А сделката, която президентът на САЩ може да смята за привлекателна – споразумение, чрез което двете страни определят двустранни квоти за търговия – би била по-лоша от бездействието.

По-близкото сътрудничество със съюзниците би дало на САЩ повече инструменти да променят поведението на Китай. Администрацията на Тръмп почти не направи реални усилия да приложи предписанията на СТО против нечестната търговия. Тя изостави и Транс-тихоокеанското партньорство, което би поставило Китай в неизгодна позиция спрямо държавите, които желаят да се придържат към строги търговски правила. Митата пък, наложени с цел да се отделят двете водещи икономики, са вредни за интересите на САЩ, тъй като американските потребители и производители плащат цената. Сянката на несигурност, която Тръмп надвеси над световната икономика, потиска инвестициите и препятства растежа – разходи, които няма да бъдат напълно възстановени, дори той да оттегли заплахите си за търговска война. Струва си да отбележим също, че това е само един от няколкото погрешни търговски конфликта, които Тръмп преследва.

В някои тесни области на търговията и инвестициите САЩ са прави да действат едностранно. Необходими са нови правила, които да предотвратят попадането на технологии с потенциална военна употреба в китайски ръце, като в този случай може да трябват нови вериги на доставки, които да осигурят по-голяма сигурност. Тези политики, макар и нужни, ще бъдат скъпи и разрушителни, поради което трябва да бъдат насочвани от технически експерти и предпазвани, доколкото е възможно, от политически демонстрации.

 

Последна актуализация: 22:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 0
julian12
преди 4 години
Толкова може сигането. Всеки го плюе, а той се мисли за велик. Както каза да си *** е същото като да си умрял...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 8
georgi_shum
преди 4 години
Нема, но въпреки това упорито продължават да опитват :) И двамата ц.ърв.ула за 40+ години жена не можаха да забременят...нека не им убиваме последната останала надежда :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 4
Стефчо
преди 4 години
Загубиха играта, това е. Доказателство за което е изолационизма в който изпадат. С една дума, щом губя, няма повече да играя с тебе. Или ще играя ама по моите правила или ще играем докато аз спечеля. Инфантилна политика на някой пубер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 5
ABBA
преди 4 години
Всяка фобия е болест.Не си пие и той хапчетата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 6
многодобре
преди 4 години
...всеки твой коментар намесва Путин. Та се се чудя, какво ти е сторил човека? ...жената ли ти взе, хляба ли? ....разбира се, сега няма да коментирам факта, че писаниците ти са боза!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 7
ABBA
преди 4 години
Ядец ***!Хохлите като им пише неща у Конституцията,нищо с нищо не спазват.Ако спазваха,нямаше да има гражданска война!Но *** *** не могат да вместят подобни истини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 8
Maksim30
преди 4 години
С други думи: "Китай е прекалено голям и силен за да го пряко подчиним. Не можем да го окупираме и разрушим както Либия, Ирак и Сирия. Ако се опитаме да го предизвикаме и след това наложим икономически санкции както Русия, също няма да успеем. Затова ще трябва да измислим нещо друго и да забравим за тези два варианта. Колкото и да не ни харесва - това е положението"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още