IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия не може да си позволи още 15 години война със Запада

Путин трябва да се отърси от наслоенията на Студената война и да посрещне предизвикателствата от изток

10:46 | 26.06.20 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Световната банка класира Русия на 11-то място в света по номинален национален доход - зад държави като Италия, Канада и Бразилия. Сега силата на Русия е до голяма степен в ядрения й арсенал и в готовността на Путин да използва технологичните възможности и военни сили, за да дестабилизира съперниците.

Руският президент, разбира се, може би разчита Доналд Тръмп да спечели тазгодишните президентски избори в САЩ. Сред многото тревожни прозрения в книгата на бившия съветник по националната сигурност Джон Болтън за живота в Белия дом е дълбокото презрение на Тръмп към европейските съюзници. Още един мандат, може би мисли Путин, и Тръмп ще унищожи НАТО отвътре.

Въпреки че втори мандат на Тръмп би бил вреден за съюза, мечтите на Путин едва ли ще се сбъднат. Независимо дали Тръмп ще бъде преизбран през ноември, НАТО ще надживее този президент. Въпросът, който един стратегически ориентиран лидер в Москва би трябвало да си задава, е защо Русия продължава да разглежда алианса като такава заплаха. За Путин ще е по-добре да погледне на изток към все по-настъпателната външна политика на китайския президент Си Дзинпин.

В известен смисъл настоящата китайско-руска ос е напълно логична. И двете държави отхвърлят американския следвоенен глобален ред и не приемат идеята за система от правила, основани на западните ценности. Те предпочитат Вестфалски ред, при който силните си отвоюват сфери на влияние.

За Си Дзинпин печалбите си заслужават. Москва предлага сигурни доставки на нефт и газ, които поддържат растежа на китайската икономика. Близките отношения осигуряват стратегическо сигурност на Пекин, който се изправя срещу САЩ в преследване на морска хегемония в западната част на Тихия океан. Погледът към бъдещето показва, че безлюдните области в Сибир предлагат възможност за икономическа експанзия на Китай. Набезите на Путин в Украйна и Близкия Изток са бонус, отвличащ вниманието на САЩ от китайския експанзионизъм в Източна Азия.

Предимствата за Русия от такова неравностойно партньорство не са толкова очевидни. Да, Путин получава другарско потупване заради отричането на западния либерализъм, но в същото време е безгласен свидетел на китайската инициатива „Един пояс, един път”, отслабваща руското влияние в Централна Азия. Планът на Си Дзинпин за откриване на маршрут през Северно море към Европа заплашва да подкопае руските интереси в Арктика. А разширяването на китайското влияние в Централна и Източна Европа може да породи страхове от стратегическо обкръжаване.

Путин е продукт на съветското КГБ. Може би е твърде късно да загърби собствената си носталгия. Но един лидер, който планира да остане на власт за още 15 години, може да отдели време за преценка на възможностите. Предизвикателствата и рисковете са на изток от Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 8 rate down comment 5
Sokratus
преди 3 години
А не може!!!ЛилиПутин е готов на всичко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 8
terziеv
преди 3 години
Аве, Русия не трябваше ли да е фалирала преди пет шест години? И мост до Крим няма, няма и да има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 7
scott
преди 3 години
Ше се пукесва от смех.Тръмпито беше решил да покани россиа в г7, за да е под контрол. четкаш я на думи, а на дела и го вкарваш. В Крим, в ушите, навсекъде. като бонус ти идва предателството към китай и по-лесната война на запада върсъс китаят. Имено когато ПРЕДАДЕ КИТАЙ россиа ше стане регионална и само регионална сила. Докът са сдвоени - думата им ше тежи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 1
Моабет да става
преди 3 години
"Планът на Си Дзинпин за откриване на маршрут през Северно море към Европа "Някой има ли представа за какъв маршрут става въпрос? Щото къде е Китай къде е Северно море. А руският маршрут през Арктика също завършва в Северно море. То и няма начин да се стигне Амстердам който е на брега на Северно море
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 7
serafima
преди 3 години
Оставете Русия и Путин. Все отбивате темата натам, когато сме сред тръните. А ние затъваме все повече и повече. Искам да слушам за славните Американски щати, за техния неизменен възход и как под тяхното колониално владичество ще прогресираме напред и нагоре. Да живей посланичката с китните песнички. Тя май забрави с каква мисия дойде в България и че си доведе г-жа Ким да се бори с корупцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 5
0pk
преди 3 години
Стигнах до нацията в упадък и се сетих другите нации до къде го докараха, да цунат д*петата на по-черничните, па после спрях да чета. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още