IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия не може да си позволи още 15 години война със Запада

Путин трябва да се отърси от наслоенията на Студената война и да посрещне предизвикателствата от изток

10:46 | 26.06.20 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Световната банка класира Русия на 11-то място в света по номинален национален доход - зад държави като Италия, Канада и Бразилия. Сега силата на Русия е до голяма степен в ядрения й арсенал и в готовността на Путин да използва технологичните възможности и военни сили, за да дестабилизира съперниците.

Руският президент, разбира се, може би разчита Доналд Тръмп да спечели тазгодишните президентски избори в САЩ. Сред многото тревожни прозрения в книгата на бившия съветник по националната сигурност Джон Болтън за живота в Белия дом е дълбокото презрение на Тръмп към европейските съюзници. Още един мандат, може би мисли Путин, и Тръмп ще унищожи НАТО отвътре.

Въпреки че втори мандат на Тръмп би бил вреден за съюза, мечтите на Путин едва ли ще се сбъднат. Независимо дали Тръмп ще бъде преизбран през ноември, НАТО ще надживее този президент. Въпросът, който един стратегически ориентиран лидер в Москва би трябвало да си задава, е защо Русия продължава да разглежда алианса като такава заплаха. За Путин ще е по-добре да погледне на изток към все по-настъпателната външна политика на китайския президент Си Дзинпин.

В известен смисъл настоящата китайско-руска ос е напълно логична. И двете държави отхвърлят американския следвоенен глобален ред и не приемат идеята за система от правила, основани на западните ценности. Те предпочитат Вестфалски ред, при който силните си отвоюват сфери на влияние.

За Си Дзинпин печалбите си заслужават. Москва предлага сигурни доставки на нефт и газ, които поддържат растежа на китайската икономика. Близките отношения осигуряват стратегическо сигурност на Пекин, който се изправя срещу САЩ в преследване на морска хегемония в западната част на Тихия океан. Погледът към бъдещето показва, че безлюдните области в Сибир предлагат възможност за икономическа експанзия на Китай. Набезите на Путин в Украйна и Близкия Изток са бонус, отвличащ вниманието на САЩ от китайския експанзионизъм в Източна Азия.

Предимствата за Русия от такова неравностойно партньорство не са толкова очевидни. Да, Путин получава другарско потупване заради отричането на западния либерализъм, но в същото време е безгласен свидетел на китайската инициатива „Един пояс, един път”, отслабваща руското влияние в Централна Азия. Планът на Си Дзинпин за откриване на маршрут през Северно море към Европа заплашва да подкопае руските интереси в Арктика. А разширяването на китайското влияние в Централна и Източна Европа може да породи страхове от стратегическо обкръжаване.

Путин е продукт на съветското КГБ. Може би е твърде късно да загърби собствената си носталгия. Но един лидер, който планира да остане на власт за още 15 години, може да отдели време за преценка на възможностите. Предизвикателствата и рисковете са на изток от Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 3 години
знам ли, той живее до махлата, може да го черпят :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Абе, *** слабоумен, нали видя какво се случи с вагнеровци и в Сирия и в Либия?Пияните матрьошници в пенсионерския ти мозък може и да изглеждат като великани, но по държавите ги пердашат където ги хванат!Нещо си забравил май ролята на технологията в настоящите конфликти, отмина времето на джасането с водка и юруша с калашниците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 6
georgi_shum
преди 3 години
Едва ли има пари за наркотици :) просто е тотален и завършен де.БИлен оли.гофрен :)Виждаме всички тия *обучени" мъже какво ги правят едни турци в Либия..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 4
khao
преди 3 години
абе ти кви наркотици взимаш ? хахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 6
Императорът
преди 3 години
Просто поредният сблъсък между фактите и розавите ти мечти, Зелков.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 4
Императорът
преди 3 години
След като ти прочетох пост 19, как изобщо да обърна внимание на предния?НЕ са равностойни !!! В Европа - където биха се водили евентуални бойни действия, Русия може да мобилизира за 24 часа 1.4 милиона бойци само в Югозападния военен окръг - и то подготвени и обучени мъже - а не джeндъри, годни само за гей-парад... а германците плачат, че САЩ щели да изтеглят 10 000 войници и сега Вовата може да дойде да ги напляска !!! Говорим за конвенционална война - силите са толкова неравни, че натовските "армии" ще бъдат прегазени като с валяк. При "другата" (не дай боже) война - е ясно - САЩ след 20 минути изобщо няма да ги има вече на картата... и всеки друг, който се опита да се прави на герой.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Прокопейнишкия слугинаж пак нареден под строй да защитава държавата бензиноколонка, която хем си имала всичко, хем минималната заплата 300 лева...Нищо, да си го избират пак Малкото Пу, то ще ги довърши отвътре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
хаха ... е те сега прочетох ... "че на тоя етап са неравностойни във военно отношение на Русия !!!" ... пхахаххаа ... не си сериозен ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
:)))университетът ... https://***.ku.edu/ранк в класацията ... https://***.usnews.com/best-colleges/university-of-kansas-1948/overall-rankingsпрофесорът (ще ме прощаваш свободен превод е) ... Основните научни и изследователски интереси на д-р Роуланд са в реторичната критика, аргументацията и публичната сфера. Д-р Роуланд и неговият дебатен колега бяха националните шампиони по дебат през 1976 г. за КУ. Той е бивш директор по криминалистика в KU и в университета Baylor. Д-р Роуланд получи наградата Луиз Бърд за дипломирано преподаване през май 2000 г. Освен това е получател на Учението на Уилям Т. Кемпер и наградата на Бернард Финк за изключително преподаване и е двукратен финалист на наградата HOPE. Той също така получи награда за изключителна услуга от адвокатската колегия в Канзас въз основа на работата си в Непрекъснатото юридическо образование за юридическо застъпничество. През ноември 2006 г. той беше отличен от Националната асоциация за комуникация с наградата Доналд Х. Екройд за отлично преподаване във висшето образование. Същата организация го удостои през 2011 г. с наградата за риторичен учен на Douglas W. Ehninger. Той е един от двама души в дисциплината, който ще бъде удостоен с награди за пожизнена награда за стипендия и преподаване. Неговата книга в съавторство с Дейвид Франк, Споделена земя / конфликтна идентичност през 2002 г. беше отличена през 2003 г. с наградата Корс-Кембъл ... човекът чете лекции по цял свят в разлини университети ... можеш да си го гугълнеш , има лекции и в тубата ... интересно бял е , ако това има значение де ... :))) ... обикновено лекцията му за реториката на Обама е в пълна до дупка зала ... :))) ...речникът на тромбонът не е необходимо да бъде изучаван , още по-малко да се търси смисълът в реториката му или в начина по който излага идеите си , можеш да го срещнеш на всеки ъгъл , или стоянка на докери . ползва около 400 думи , пълен с паразитни изрази и прилагателни . показателно за човек спрял да чете художествена литература след средното си образование . абсолютен провал на университетското му пребиваване , типичен пример как се пропускат децата на големите спонсори на престижните университети да завършват ... може да бъде даван за антипример ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 4
Achtung
преди 3 години
Китай е жаден за всякакви ресурси. Русия ги има в излишък. Естествено е запада да иска да вбие клин в подобен съюз. Колкото и парадоксално да е и в двете световни войни Москва е естествен съюзник на Лондон и Вашингтон и без нейното участие никой не знае как щяха да се развият събитията. Изправени пред гигант като Китай, запада отново се сети, че има нужда някой да вади кестените от огъня вместо тях и да сдържа Китай. Само дето този път няма да им се получи, както споменатия северен маршрут на корабите към Европа, така и основния жп маршрут на пътя на коприната минава през Русия. Китай не случайно гради флот и авиация за сметка на сухоземни сили през последните 3 десетилетия. Между ядрени държави може да има само прокси войни, а между Русия и Китай е само една Монголия която с нищо не е интересна. Русия сега е в позицията на балансьор между запада и Китай, а за сега изглежда офертата на Китай е далеч по силна. Все пак жаждата за ресурси на Пекин е обусловена от гигантското населението на дракона и 10 пъти по-голямата икономика, а Русия може да намали цифрите до 0 за няколко минути при директен конфликт, което не е в интерес и на двете страни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още