Доскоро изглеждаше, че Западна Европа може да се опита да остане настрана от нова студена война. Решението на ЕС да подпише търговско и инвестиционно споразумение с Китай сочи, че Пекин е успял да вбие клин между Вашингтон и Брюксел. Но налагането на санкции от Китай на водещи членове на Европейския парламент прави все по-малко вероятно ЕС да ратифицира търговската сделка.
Европейските усилия за сближаване с Русия, тласкани от френския президент Еманюел Макрон, също доведоха доникъде. Нарастващите репресии в Русия, илюстрирани от затварянето на опозиционния активист Алексей Навални, намаляват разликата между европейския и американския възглед за Русия.
В тази втора студена война - както и в първата - има регионални точки, където конфликтът може да се разгорещи. В Азия някои от тях всъщност са нерешени въпроси, останали от първата студена война, а именно статутът на Корейския полуостров и на Тайван. В Европа фронтовите линии се преместиха на изток. Сега Украйна, а не Берлин, е в центъра на напрежението между Москва и Запада.
По време на администрацията на Тръмп, на очертаващото се съперничество между САЩ и Китай често му липсваше идеологическото измерение на първата студена война. Доналд Тръмп беше транзакционен президент, който беше фокусиран преди всичко върху търговския дефицит на САЩ с Китай. Според Джон Болтън, бившият му съветник по национална сигурност, Тръмп дори тайно е насърчавал Си Дзинпин да провежда политиката си на масово интерниране в Синдзян.
С идването на администрацията на Байдън обаче идеологическата конкуренция се завърна. Байдън каза, че иска да свика демократична среща на високо равнище и очевидно възнамерява да потвърди претенцията на САЩ да бъдат „лидер на свободния свят“. Подобно на Хари Труман, който беше президент, когато се оформи първата студена война, Байдън е бивш вицепрезидент и демократически сенатор, някога пренебрегван от интелектуалния елит на своята партия, който се оказва неочаквано начело в повратна точка за историята.
Технологичното състезание отново е в основата на съперничеството между суперсилите. През първата студена война това бяха ядрените технологии и космическата надпревара. Днешното съперничество се фокусира върху 5G телекомуникациите и изкуствения интелект.
Но технологичният сблъсък протича в различен контекст. Четиридесет години на глобализация доведоха до дълбока интеграция между икономиките на Китай и Запада. Дали тази интеграция може да оцелее при засилване на съперничеството между великите сили е най-големият въпрос в новата студена война.


Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?


преди 5 години Аз само да добавя към заглавието "А втората студена война със сигурност ще бъде последвана от трета"Прочетете историята на войните на човечеството (само малък пример е 100 годишната война). И не бъдете наивни. Винаги е имало, има и ще има войни - икономически или армейски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години заглавието внушава друго , ама троловете не го стоплят ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години *Гpуйо отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Каква мощ на Русия, бе, Гpуьо?! Заплатите по-ниски от България и разликата се увеличава, "растяща мощ"....Китай всъщност не е втора, а е трета икономика. И това въпреки огромния брой жители. САЩ+ЕС, Великобритания, Австралия, Япония, Ю.Корея, Индия, Индонезия, Малайзия, Тайланд, Виетнам, Мексико, Канада...я преброй БВПто на групата, после сравни с Китай, Иран и Рашка и леко ще те заболи празната глава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Изписани маса глупости за да се прикрие основния проблем: САЩ не може да се примири с нарастващата мощ на Русия и Китай ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар