Центърът за превенция и контрол на заболяванията в САЩ съобщи наскоро, че очакваната продължителност на живота в страната се е свила с 1,5 години през 2020 г., което е най-големият спад поне от Втората световна война.
Covid-19 уби над 614 хил. американци и изостри предозирането с лекарства, както доведе до смъртта на хора, които са пропуснали лечението на диабет и други хронични заболявания по време на Covid блокадата. Трябва да прибавим и тези, които страдаха от изолация и стрес, прекъснаха нормалната си диета и упражнения и прекаляваха с алкохол.
Последвалите негативни ефекти върху населението ще ограничат предлагането на работна ръка през следващите години, засилвайки отклоняването на средства от корпоративните печалби към възнагражденията на служителите в състава на националния доход. Това е благоприятна тенденция за наетите лица, но лоша новина за акционерите, освен ако ефектите от този преход не бъдат компенсирани от по-ефективното използване на труда и по-бърз растеж на производителността, пише за Bloomberg Гари Шилинг, президент на едноименна консултантска компания от Ню Джързи.
Историята показва, че пандемиите ограничават предлагането на работна ръка и тласкат нагоре реалните заплати, докато реалните лихвени проценти и следователно възвръщаемостта на капитала са потиснати. Изследване на клона на Федералния резерв в Сан Франсиско, озаглавен „Дългосрочни икономически последици от пандемиите“, се фокусира върху 15 големи пандемии, започвайки с Черната смърт през 14-ти век, когато повече от 100 милиона души, или 30% до 60% от населението на Европа е загинало. Икономическите ефекти обикновено траят 40 години след големи пандемии.
Причината, поради която след пандемии се повишават реалните заплати, се дължи на недостига на работна ръка. А причината, поради която реалните лихвени проценти намаляват, е, че има излишък на капитал на активен работник и че нормата на спестяване нараства, тъй като оцелелите възстановяват активите си и се подготвят за бъдещи кризи. Пандемиите убиват хора, но не унищожават машини и оборудване.
Само 0,2% от населението на САЩ е починало от Covid-19, но мнозина отпаднаха от работната сила, тъй като пандемията ги накара да преосмислят начина си на живот. В резултат на това свободните работни места през май (9,2 милиона) значително надвишаваха новонаетите хора (5,9 милиона). През април 19,5% от населението бяха пенсионери. Също така заплатите растат, особено за тези в нископлатените индустрии. През юни възнагражденията на служителите в областта на развлеченията и гостоприемството, които печелят само 46% от средната седмична работна заплата в частния сектор, скочиха с 10% спрямо година по-рано, според Министерството на труда.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С